Reklam

Blockchain Tedarik Zinciri Maliyetlerini %30 Düşürebilir

Yapılan son araştırmaya göre Blockchain teknolojisi, 5 yıl içinde tedarik zinciri maliyetlerini büyük oranda azaltabilir.
12:00
30 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapılan son açıklamalara göre gıda endüstrisi, Blockchain teknolojisi  yoluyla çiftliklerden tüketicilere giden yolda gıdaları takip ederek küresel dolandırıcılık konusunda 31 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir.

Juniper Research tarafından yapılan 25 Kasım tarihli bir araştırma Blockchain teknolojisinin, Nesnelerin İnterneti (IoT) sistemi ile birlikte tedarik zincirlerini kolaylaştırarak perakendecilerin maliyetlerini büyük ölçüde azaltacağını ortaya koyuyor. Ortaya çıkan bu yeni tedarik zinciri sistemi mevzuat uyumluluğunu basitleştirirken, yiyeceklerin geri çekilmesinin çok daha hızlı olmasını ve dolandırıcılıkla mücadele edilmesini sağlayabilir.

Blockchain ve IoT

Yapılan araştırmaya göre, tedarik zinciri endüstrisinde Blockchain ve IoT kullanımının artması gıda sektörünün tedarik zincirine önemli bir değer katacak. Bu yenilikçi teknolojilerden faydalanan gıda sektörü yalnızca beş yıl içinde 31 milyar dolar tasarruf elde etti. Araştırmanın yazarı Dr. Morgane Kimmich konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Günümüzde gıda tedarik zincirindeki şeffaflık ve verimlilik sorunu, her şirketi aracı kurumlara ve kağıt bazlı kayıtlara güvenmeye zorlayan ve net olmayan verilerle sınırlandırılıyor. Blockchain ve IoT teknolojilerinin tedarik zincirlerinde kullanılması sistemdeki tüm aktörler için zamandan, kaynaklardan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlar.

Ayrıca araştırmaya göre yeni teknolojiler sayesinde gıda tedarik zincirlerindeki sahtekarlıklar 2021 yılına kadar ciddi oranda azaltılabilir. Ayrıca 2024 yılına gelindiğinde bu teknolojiler maliyetlerin %30’ kadar azalmasını sağlayabilir.

Blockchain ve Yiyecek/İçecek Endüstrisi

Her biri kendi güçlü yönlerine sahip olan Blockchain ve IoT teknolojileri, yiyecek ve içecek endüstrisi tarafından günden güne daha çok benimsenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Nestlé ve Carrefour gibi devler de dahil olmak üzere çeşitli oyuncular, Blockchain konusunda adımlar attıklarını açıkladı.

Bunun yanında yiyecek ve içecek sektöründe en çok kullanılan Blockchain ürünü IBM’in Food Trust uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Nestle ve Carrefour gibi devlerin de Food Trust’ın bir üyesi olduğu biliniyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar