X


Blockchain, Sermaye Yatırımlarının Gelişimine Nasıl Yardımcı Oluyor?

13:00
21 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Son raporlar işletmeleri destekleyen bütün sermayelerin %75’lik bir kısmının başarısız olduğuna işaret etse de sermayedarların halen yatırım yapacak işletme aradığı ve bu konuda oldukça titiz davrandığı söylenebilir.

Risk sermayedarlarının yatırım yapacakları işletmeyi tercih ederken belirli etmenleri göz önünde bulundurduğu ifade edilebilir. Sermaye yatırım firmaları genellikle oldukça düşük likiditeye sahip işletmelere milyonlarca dolar yatırım yapmayı tercih ediyor. Bunun nedeniyse uzun vadede en az beş ila on kat yatırım kârı elde etmek. Ancak firmaların tercih ettiği çoğu işletmenin, yatırımcının bu beklentisini karşılayamadığını görüyoruz.

Blockchain teknolojisi risk sermayesi yatırımlarını herkes için daha ulaşılabilir ve daha anlaşılır hale getirme potansiyeline sahip. Teknolojinin sunduğu olanaklar sayesinde yatırımcılar birçok avantajdan faydalanabilecek. Bu avantajların başında “işletme potansiyelinin kolaylıkla analiz edilmesi” gösterilebilir. İşletmelerle ilgili tüm verileri saklayabilme imkanına sahip Blockchain bu verilerin kolaylıkla analiz edilmesini mümkün hale getiriyor.

Teknolojinin risk sermayesi yatırımcılarına sağladığı bir diğer avantaj ise kısaca “şeffaflık” olarak ifade edilebilir. Şeffaf bir yapıya sahip olmasıyla ün kazanan Blockchain teknolojisi işletmelerin işlevlerinin de bu sıfatla nitelenmesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar yatırımlarını gönül rahatlığıyla yapabiliyor.

Blockchain teknolojisinin bu sektöre sağladıkları bunlarla sınırlı değil. Sermaye yatırım şirketleri için oldukça büyük bir önem arz eden likidite konusu da bu teknoloji sayesinde artık daha ulaşılabilir. Blockchain temelli platformları kullanan yatırım firmaları buradan ICO token’leri satın alabilecek ve yatırımlarını bu token’ler aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirecek.

Yatırımların token haline getirilmesine imkan veren Blockchain özellikle startup’lar ve düşük hisse değerine sahip diğer işletmeler için daha iyi likidite seçeneklerini daha güvenli bir şekilde sağlıyor. URIS platformu bu amaçla kullanılan platformlara örnek olarak gösterilebilir. URIS yatırımcıların kârlı işletmeleri ya da startup’ları kolay bir şekilde bulmasına ve URIS ICO token’leri kullanarak yatırım yapmasına imkan sunuyor.

URIS ICO token’leri dünyanın dört bir yanındaki tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir bir yatırım aracı olarak hizmet veriyor. Böylece URIS gibi Blockchain temelli platformlar yatırımcılar ile işletme sahipleri arasındaki boşluğu kapatmayı başararak kullanıcılarına benzersiz bir hizmet sunuyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar