reklamı kapat
 • BTC  :  34.910,61 ₺
 • ETH  :  2.180,10 ₺
 • BCH  :  4.190,26 ₺
 • XRP  :  2,80 ₺
 • BTC 34.910,61
 • ETH 2.180,10
 • BCH 4.190,26

Blockchain Oyun Girişimi vDice’ın Kurucusu Jason Colby İle Röportaj

5 Kasım 2016
 • Coin TürkCoin Türk

Aşağıda kişisel ve ticari deneyimlerini ICO’ya aktaran, vDice.io‘nun kurucularından Jason Colby ile olan röportaji bulabilirsiniz. Jason, neden akıllı kontratların oyun ticaretine kaynak sağladığını bizlerle paylaştı. Ayrıca Blockchain ve özellikle Ethereum’un mevcut durumu ve geleceği hakkında da açıklamalar yaptı.

Son zamanlarda teknoloji girişimleri için finasmanlar azalmaya başladı. Tüm prosedürler şirketlerin ve yatırımcıların yorumuna açık halde. Bu durum bazı blockchain ve kripto para kullanıcıları tarafından ICO’nun vahşi batısı gibi görülmekte. Bazı insanlar, ortalama yatırımcıların ve meraklılarının yatırım yapmadan önce kendi önlemlerini alamayacaklarına inanıyorlar. Bazıları ise serbest piyasada yeni teknolojik fon modeline insanların zorla kabul ettirilebilineceğine inanıyor.

ICO’nun kontrolünü devam ettirmemizin esas sebebi, bu yılın başlarında olan DAO gibi olumsuz deneyimi bir daha yaşamak istemeyen Blockchain ve kripto para tutkunlarıdır.

Ethereum, şirketlerin kendilerini tanıtmak için kripto para kaynağı olarak kullanılan lider bir platform haline geldi. 2016’da, ICO alanında kaydedilen bazı büyük başarıları ve bazı korkunç hataları oldu. Kullanıcı sayısının artması, fonlama işlemlerinde ne kadar dikkatli olunmalı gibi bir çok yeni soruyu da beraberinde getiriyor. Bu son günlerin en popüler konusu.

Reddit ve diğer forumlarda vDice’in ve ICO’nun ayrıntıları ve neden ihtiyacımız olduğuna dair çok fazla sorular soruldu. Genellikle tartışmaların aksine bu sohbetler anlamsız bir karışıklığa sebep oluyorlar.

 Şimdi vDice’ın gidişatını ve hedeflerini Jason Colby’nin röportajındaki detaylardan öğrenelim.

 • Bize takımınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Kullanıcıları katılmaya teşvik eden ekibinizin güçlü tarafları nelerdir?

JC: Çekirdek ekip kamudan ve bizim crowdsale websitemizin ekibinden oluşuyor. Akıllı kontrat tarafıyla ben ilgileniyorum. Tasarım bölümümüzde Hayden var. Promosyon ve sosyal medya işlerini Barney yürütüyor. Davut ise oyun endüstrisi ve ticareti alanında çalışıyor. Bu ekip kendi alt ekibine başkanlık ediyor. Projelerimizde bize katkıda bulunan, ortak çalışan ve iş verdiğimiz insanlar var. Genellikle bu insanlar kendi işletmeleri için veya serbest olarak çalışıyorlar. Çalışanlar her hangi bir alandaki önemli noktayı vDice’a rapor etmektedir. Bu işletme yapısı kontrolü korumakta ve verimliliği arttırmaktadır. Ekibimiz insanların her yerde yararlanabileceği en iyi ve verimli kaynağı oluşturabilir. Eğer diğer şirketler Dapp’i piyasaya sürmeyi konuşuyorlarsa, ekibimiz bunu zaten yapmıştır. Vdice canlı oynanabilen bir bahis oyun sitesidir. Sisteminde son günlerde popüler olan Ethereum akıllı kontratlar kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi ve iletişim için crowdsale sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • Vdice.io’nun kendini kanıtladığı projeler nelerdir?

JC: Gelişim yol haritamıza yazılı ve görsel olarak buradan ulaşabilirsiniz. Asama 1: Başlangıç Fazı. Burada, Vdice oyununun güvenliğini ve Tx hızını geliştirmeye odaklandık. Vdice oyunu, Ethereum Akıllı Sözleşme uygulanarak hazırlanan SatoshiDICE(SD) etkisinde klasik bir oyundur. SD’nin aksine hiç bir server merkezi yoktur. Bu online oyun sitelerinde yeni bir çağ demektir. Oyun canlı, popüler ve kullanıma açıktır. Bu yeni konsept artık kanıtlandı.

Gelişim yol haritasındaki Aşama 3’e biz Kılavuz Faz dedik. Bu faz, geliştiricilerin Vdice’ı marka ve platform sitesi yaptığı aşamadır. Vdice’ın üçüncü parti geliştiricileri kendi akıllı sözleşmelerini yazabilir. Ekip olarak çok sayıda geliştiricinin oyun akıllı sözleşmesini Ethereum’da yazmalarını öngörmekteyiz. Aynı zamanda Vdice platformu için daha fazla Ethereum oyun Dapps’ı yazmaktayız. Şu anda Binary Options oyunu üzerine çalışıyoruz. Bu oyun Augur’un basitleştirilmiş versiyonu gibidir. Aslında oyun yazma işlemi bitmiş durumda. Daha fazla oyun ise yapım aşamasında.

 • ICO’yu yapmak için ilhamınız nedir? Şu anda genel kullanım alanına sahip bir site yönetiyorsunuz. Teorik olarak websitesine bir trafik arttırıcı yatırım alırsanız, bu nakit akışı kısa bir süre içerisinde olumlu olmaz mı?

JC: Promosyon ve trafik arttırıcı yatırım alacağız. ICO tüm bunlardan sonra geliyor. Aslında bu soru şaşırtıcı bir sürü cevap içeriyor. Kullanıcılar her zaman Dapps’ın çok iyi çalıştığını söylüyorlar. Kullananlar oyunların canlı olduğunu farkedip bizi tebrik ediyorlar. İnsanlar bizim büyük bir iş yaptığımızın farkındalar. Fakat Dapps çalışıyor ve kar ediyorsa ICO’yu anlayamıyorlar. Bu mantığa göre, ICO Dapps için tektir. Bu bizim için çılgınca. Ekibimiz insanların inanmadan önce bir bina inşa etmemesi gerektiğini düşünüyor. Bir yönerge var, fakat hiç ürün yok. Bu ICO için güzeldir. Yönergeler gereklidir. Vdice olarak çok çalışıyoruz ve elbette bizim de bir yönergemiz var. İnsanlar var olmayan şeyler için ICO’ya yaklaşmaya alışmış. Aslında ilk ürünü oluşturan ekibi anlayamıyorlar. Ekibimiz bu insanları anlayamıyor. Tanıtım broşürü gibi kelimeler kullanıyorlar. Gerçekte ne anlama geldiğini bile bilmiyorlar.

 • ICO için sermaye beklentiniz nedir ve neden bu rakam? Sınırsız ICO hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne kadar bir gelir ICO’yu büyütebilir?

JC: Sermaye önemlidir. Vdice olarak güvenlik bilincindeyiz. Güvenlik esastır ve biz onu ciddiye alıyoruz. Karmaşıklık ise güvenliğin düşmanıdır. İşte bu yüzden en iyi geliştiricilerimiz basit bir kod üzerinde duruyor. Aynı zamanda sermaye, güvenlik için de önemlidir. Alandaki iş ortaklarımız ve arkadaşlarımızla sermaye için 700k ETH olarak konuştuk. Dapps’ın henüz piyasada bir rakibi yok. Bunu herkes biliyor ve görüyor. Dapps, Vdice sayesinde kanıtlanmış canlı bir çalışma. Fiyatlara ve değerlere piyasa karar verir. Bu karar kişisel bir karar olamaz. Sonuç olarak bir şeyin bedeli serbest piyasada ne ise odur.

 • Neden oyun piyasasını ve ekosistemini Ethereum ve Dapps evriminde aktif olarak geliştirilebilir olarak görüyorsunuz?

JC: Bu gerçekten iyi bir soru. Ethereum’a çılgın ve büyük fikirler düşünmek için bir eğilim var. Her gün Ethereum’la neler yapılabilineceğini anlamak muhteşem. Bu fikirlerin bir çoğu gercekleşmeyecek. Önümüzdeki beş yıl içerisinde inanılması güç şeyler gerçekleşecek, Bunun için Bitcoin’e bakalım. Bitcoin neredeyse 10 yaşında ve hala tüm Bitcoin işlemlerinin %70’i oyun ile ilgili. Tıpkı Bitcoin’nin bir zamanlar yeni olduğu gibi Ethereum oldukça yeni bir teknoloji. Bitcoin ilk zamanlarında SatoshiDice oyun ağının üzerindeki tüm işlemlerin %90’dan fazlasında kullanıldı ve neredeyse tüm madencilerin ücretleri ödendi. Bu Bitcoin için oldukça önemliydi. Aynı şekilde Vdice’da Ethereum için önemli olacaktır. Vdice insanlara Ethereum’un ne kadar harika olduğunu gösterecek. Vdice ilhamı kullanır. Canlı oyunlar Blockchain üzerinden işlenir. Bunların hepsi harika ve çılgın fikirler.

 • ICO’nun kitle fonlama satışı başarı ile gerçekleşirse şirket nerede kurulacak?

JC: Bu konuda yazılım tarafı ve oyun tarafı olarak ayırmak önemlidir. Vdice’ın ana oyunu SatoshiDICE tamamen dağıtılmış durumdadır. Herhangi bir server yapılanması yok ve oyun hala çalışmakta. Herşey ağ üzerinde canlı. Bu daha önce hiç mümkün olmamıştı. Kodun hepsi p2p ağında. Sadece websitesi için veri tabanı olmayan, akıllı kontrat adresleri ile yazılmış bir server kullanılıyor. Vdice sitesi sadece akıllı kontratlar için adresleri göstermekte. Adresler istenilen herhangi bir yerde gösterilebilinir. Adresini kendi sitene ya da facebook sayfana yazabilirsin. Geliştiriciler kendi akıllı kontratlarını yazdılar. Biz de kullanıcılardan aynı şeyi bekliyoruz. Ağımızda olan oyunları kontrol etmiyoruz. Oyunlar ağa yüklenen yazılım parçalarıdır. Bir nevi ağdaki esirlerdir. Biz onları alamayız. Hiç kimse alamaz. Hatta akıllı sözleşmeleri güncellerken bile alamadık. Yani en büyük iş yazılım geliştirme. Oyun tarafı için diğer oyun geliştiricileri ne kadar kontrol edeceğimize göre değişir. Rekabetçi lisans ücretlerindeki avantajları göz önüne aldığımızda büyük bir olasılıkla Malta’da konumlanır gibi duruyor.

 • Sizce ICO incelemesi hangi seviyede tutulmalıdır?

JC: ICO piyasası gerçekten çok iyi gelişiyor. Kullanıcılar kendi mekanizmalarını yaratıyor ve bu doğal bir şekilde oluyor. Bunu görmek muhteşem. Bir çok incelenecek önemli alan var. Bir çok insan projelere şüpheci yaklaşıyor. Fakat ICO projeleri gerçekleştirildiğinde insanlar ve ekosistem avantajlarından yararlanıyor. İnsanlar bizim gerçek olduğumuzu ve sistemimizin çalıştığına inanıyorlar ve saygı duyuyorlar. Çok sayıda ICO yönetmeliğe dayanıyor. Bu durum gerçekten dikkat çekici. Toplumdan geri bildirim almak çok güzel.

 • ICO’a katılmak isteyen insanlar için dikkat çekmek istediğiniz noktalar var mı?

JC: vDice ekibinde, kamudan ve Ethereum takımından olan üyeler var. Bu, her zaman önemli bir nokta. Herkes bu insanlara sahip olamaz. Eğer Ethereum’dan takım arkadaşlarımız olmasaydı, o zaman çalışan sistemimize bakardık. En azından bundan ekibimizin ciddi olduğunu görebilirsiniz. Çalışan sistem her şeyi daha kolay yapar. Eğer çalışan bir sistem ve kod yoksa daha dikkatli olmalısınız.

 • Daha önce herhangi bir borsa şirketi ile vSlice ticareti hakkında konuştunuz mu?

JC: Evet, Şu anda 3 borsa şirketiyle görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Bir tanesi ile anlaşma sağlandı. İsmini gelecek haftalarda duyuracağımızı umut ediyoruz.

ETİKETLER
loading...