Reklam

Blockchain Kullanan Uçurtma Projesi İlk Öğrenci Kampanyalarını Duyurdu

Uçurtma projesi ilk öğrenci kampanyalarını kamuoyu ile paylaştı.
15:04
25 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Öğrencilerin, hayallerini gerçekleştirebilmeleri için gereken finansal desteği bulmalarına yardım etmeyi amaçlayan Uçurtma Platformu ilk burs kampanyalarını duyurdu. Mert Susur, Altuğ Öztürk ve Mustafa Turhan’ın kurucusu olduğu Uçurtma Platformu, başarılı öğrencilerle onlara yardım etmek isteyen destekçileri bir araya getiren ve bu süreci Blockchain teknolojisinin sağladığı şeffaf ve güvenilir yapı ile sağlayan bir proje olarak yakın geçmişte hayata geçmişti. Uçurtma Projesini diğer örneklerinden ayıran en önemli özelliği ise ne destek olanlardan, ne de öğrencilerden herhangi bir komisyon ya da ücret almadan bu hizmeti sağlaması olarak karşımıza çıkıyor. Böylelikle öğrencinin kampanyasına gönderilen tüm para yine direk olarak öğrencinin hesabına geçiyor.

Yakın zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nden 25 öğrenciye düzenli olarak destek sağlayacak pilot çalışmasını hayata geçirmek için çalışan Uçurtma ekibi şimdilerde ise ilk öğrenci kampanyalarını duyurup destekçilerin aktif katılımını bekliyor.

Geleceğin Bilim İnsanına Destek Olur Musun?

Kampanyalardan birisi, İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü son sınıf öğrencisi olan Selvin Yıldız’a ait. Selvin, master eğitimi için Finlandiya’da Oulu Üniversitesinden %75 burs hakkı kazandı. Eğitim hayatını yurtdışında devam ettirip ülkesi için başarılı bir bilim insanı olmayı amaçlayan Selvin, master programı için toplamda 9970 Euro’ya ihtiyaç duyuyor.

Selvin’in kampanyasının detaylarına ​buradan​ ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Selvin bilime olan ilgisini, “​Çocukluğumdan beri bilime ilgili biri oldum ve ilerde iyi bir araştırmacı olmayı hedefliyorum.”​ sözleri ile ifade ediyor.

Hayallerime Ulaşmama Yardım Eder Misiniz?

Bir diğer kampanya ise Elginkan Anadolu Lisesi’nden mezun olup lise yıllarından beri ilgi duyduğu astronomi alanında dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Pennsylvania State University’e kabul hakkı kazanan Barış Bayraktar’a ait. Barış’ın üniversite eğitiminin ilk yılı için 38.000 dolara ihtiyacı var. Dünya genelinde astronomi alanında başarılı bir isim olmayı isteyen Barış’ın kampanya detaylarına ise ​buradan​ ulaşabilirsiniz.

Barış da astronomi merakının nasıl başladığını, ​“Okulda 10. sınıfta kendim mini bir konferans vermiştim bunun haricinde Umut Yıldız hocamla bir e-konferans düzenlemiştim ve bu okulumda bir ilkti. Sonrasında ise bu yaptığım iki etkinlik okulumda ECA Astronomi adını verdiğim bilim kulübünün kurulmasına kadar gitti.” ​ sözleri ile ifade ediyor.

Siz de Uçurtma Platformu üzerinden kampanya sahibi öğrencilere ​BiLira​ göndererek destek olabilir ve onların eğitim hayatlarına katkıda bulunabilirsiniz. BiLira sahibi olmayan ama destek olmak isteyen kişiler ise kampanya sayfaları üzerinden hızlıca BiLira hesabı oluşturup banka ile Havale/EFT yaparak hızlı bir şekilde öğrencilerin kampanyalarına destek olabilirler.

Nasıl Yardımcı Olunur?

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı bu projede üç aşamada öğrencilere yardımcı olabilirsiniz. Öğrenci kampanyalarını görmek için kampanyaları listeledikten sonra öğrencilerin kampanyalarını inceleyebilir ve destek olmak istediğiniz öğrenciyi seçtikten sonra ​Destek Ol ​butonuna basarak ister bankanız üzerinizden EFT/Havale​ yapabilir, isterseniz de ​Ethereum cüzdanınızı kullanarak ​BiLira göndererek öğrenciye destek olabilirsiniz​.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar