Bitpoint, Çalınan Fonların Bir Kısmını Buldu

Geçen hafta hack saldırısına uğrayan borsa fonların bir kısmını buldu...
09:00
15 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yerel bir haber kaynağı olan The Mainichi’nin 14 Temmuz tarihli bir haberine göre, Japonya merkezli kripto para birimi borsası olan Bitpoint, geçen hafta borsadan bir hack saldırısıyla çalınan 32 milyon doların bir parçası olan 250 milyon yeni yani yaklaşık olarak 2.3 milyon doları buldu.

Kayıp Azaldı

The Mainichi’ye göre borsa, Bitpoint Japonya’nın sağladığı bir yatırım sistemini kullanan denizaşırı borsalarda çalınan kripto paraların bir kısmını buldu. Bitpoint The Mainichi’ye yaptığı açıklamalarda bulunan fonların kayıp miktarını 3.5 milyar yenden (32 milyon dolar) 3.02 (28 milyon dolar) milyar yene düşürdüğünü ifade etti.

CoinTürk okurlarıyla bu haberimizde paylaştığımız gibi Bitpoint 12 Temmuz’da bir saldırıya uğradı. Olay sonrasında yapılan açıklamalarda çalınan fonların 2.5 milyar yeninin (yaklaşık olarak 23 milyon dolar) müşterilere, kalan 1 milyon yeninin (yaklaşık olarak 9.2 milyon dolar) borsaya ait olduğu ifade edildi. Hacker‘ların borsanın sıcak cüzdanlarından Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) ve XRP çaldıkları da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Bununla beraber borsa saldırının ardından derhal işlemleri askıya aldı. Ancak Bitpoint’in ana şirketi olan Remixpoint Inc.’in hisseleri yaklaşık olarak %19 oranında değer kaybetti.

Bitpoint ve FSA

Bitpoint, geçtiğimiz yılın Haziran ayında Japonya’nın finans denetleme kuruluşu olan Finansal Hizmetler Ajansı’ndan (FSA) bir iş geliştirme talimatı borsalardan biriydi. FSA’in ana taleplerinden biri, borsaların Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Müşterini Tanı prosedürlerinin konusundaki uyumluluğuydu.

Öte yandan FSA, nisan ayında yaptığı açıklamalarla kripto para borsaları için yeni düzenlemeler getirmeye hazırlandığını belirtmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar