BitMex CEO’sundan Bitcoin ve ETH İçin Felaket Senaryosu: ”Bu Seviye Tutulmazsa”

 BitMex'in kurucusu Arthur Hayes, Bitcoin (BTC) ve Ethereum'un (ETH) belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda ciddi kayıplar yaşanabileceğini söyledi.
14:00
14 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

 BitMex’in kurucusu Arthur Hayes, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda ciddi kayıplar yaşanabileceğini söyledi.

Bitcoin ve Ethereum, Bu Seviyeleri Tutmalı

Hayes, sert bir satış sonrası Bitcoin’in 20.000 doların altına düşebileceğini öngörüyor. Yönetici, 1.000 doların altına düşerse, Ethereum için de benzer bir senaryonun geçerli olacağını söylüyor. Hayes, açık pozisyonların ve opsiyon piyasasındaki pozisyonların tahminini yönlendirdiğini ifade etti. Bitcoin şu anda 22.000 dolar civarında işlem görürken, Ethereum 1.200 doların biraz üzerinde. Hem Bitcoin hem de ETH, 24 saat içinde büyük oranda ivme kaybetti  ve muhtemelen düşüş devam edebilir.

Federal Rezerv’in bu hafta faiz artırımına ilişkin endişeler, artan enflasyon ve opsiyon piyasasındaki potansiyel kaos, kripto para piyasasında meydana gelen çöküşü tetikledi. Bir Twitter iletisinde Hayes, Bitcoin ve Ethereum’un belirttiği seviyelerin altına düşmesi durumunda, trader’ların pozisyonlarını korumak için daha fazla teminat vermek zorunda kalması nedeniyle spot piyasalarda “büyük satış baskısı” oluşturacağını vurguladı. Ancak pozisyonlarını başarılı bir şekilde kapatamayacak olanlar satmak zorunda kalacak ve iki token üzerinde daha fazla satış baskısı yaratacak. Hayes, Bitcoin ve Ethereum‘un bu kritik seviyelerin altına düşmenin piyasada eşi görülmemiş miktarda satışa neden olabileceği konusunda uyardı ve şunları ekledi:

Şu anda yapabileceğimiz tek şey, Bitcoin ve Ethereum’un bu seviyelere düşmemesi için dua etmek.  Eğer, bu seviyelerin altına düşersek,  bilgisayarınızı kapatabilirsiniz. Çünkü, artık grafikler ve metrikler işe yaramayacak.

Tasfiye Riski, Devam Ediyor

Bitcoin ve Ethereum fiyatlarındaki son keskin düşüşle birlikte, birkaç büyük pozisyon tasfiye edilme riskiyle karşı karşıya. Örneğin, Bitcoin pozisyonunun 522 milyon dolarlık tasfiyesiyle karşı karşıya kalan zor durumdaki Celsius hala risk teşkil ediyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da benzer bir durumla karşı karşıya, ve tasfiyesi milyarlar dolar olabilir. Saylor, böyle bir senaryonun yaşanması için Bitcoin fiyatlarının 3000 dolar civarında olması gerektiğini söylerken, eleştirmenler gerçek fiyatın daha yüksek olabileceğini savunuyor.

Böyle büyük bir tasfiye, kripto fiyatlarında keskin bir düşüşe neden olur. Halka açık şirketler arasında en yüksek Bitcoin hissesine sahip olan MicroStrategy, şu anda Bitcoin’i 1 milyar dolara yakın gerçekleşmemiş kayıpla elinde tutuyor

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar