Bitcoin’in Son Düşüşünü  740.000 Dolarlık İşlem Mi Etkiledi?

Coin Metrics’in yaptığı açıklamalara göre Bitcoin’de yaşanan son düşüşü Coinbase’de gerçekleşen 740.000 dolarlık satış işlemi etkiledi...
13:00
6 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ağustos ayının sonunda Bitcoin fiyatının 10.000 doların altına düşmesi, manipülasyon düşüncesini akıllara getirmişti. Ancak Coin Metrics’in yaptığı fiili bir araştırmaya göre fiyat düşüşünün sanıldığı gibi manipülasyonla bağlantısı yok…

Bitcoin’in son düşüşünü bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

İlk Büyük Satış

Büyük yatırımcılar ya da kurumsal yatırımcılar bazen sahte hacimler veya alım satım türevleri yoluyla Bitcoin fiyatını değiştirebilir. İkinci durumda genellikle alım satım faaliyetleri, BitMEX ve Chicago merkezli CME platformu gibi borsalarda gerçekleştirilir. Bu platformlar gerçekten sahip olmadan Bitcoin’le işlemler yapılmasını sağlar.Dolayısıyla büyük yatırımcıların yaptığı büyük işlemler Bitcoin fiyatına yansıyabilir.

Ancak Bitcoin’in yaşadığı son düşüş Coin Metrcis’in yaptığı araştırmaya göre, Coinbase’de gerçekleşen 20 saniyelik bir işlemin sonucu… O anda Bitcoin fiyatı 10.240 dolar civarındaydı ve 20 saniyede toplamda yaklaşık olarak 740.000 dolarlık, üç farklı Bitcoin işlemi gerçekleşti.

Fiyat bu seviyedeyken bir düşüş eğilimini destekleyecek temel bir faktör yoktu. Bu yüzden satış emirleri olağan dışıydı. Diğer borsalarınsa işlem hacimlerinde böyle bir hareketlilik gözlemlenmedi.

Coinbase’deki satış emirleri devasa satışları başlatmış olabilir. Ancak piyasa manipülasyonuna dair herhangi bir gösterge bulunmuyor. Bunun yanında bu emirler, Coinbase’in bir hizmeti olan ve piyasa yapıcıları tarafından kullanılan alım satım algoritmalarının bir tepkisini tetiklemiş olabilir. Bu önceden programlanmış araçlar sayesinde yatırımcılar tahminlerde bulunmuş olabilir…

Coinbase, BitMEX ve CME

Coinbase’deki büyük satış emirleri kartopu etkisi de yaratmış olabilir. Çünkü Coinbase hem CME hem BitMEX tarafından Bitcoin fiyat endeksinin bir parçası olarak kullanılıyor. Bu yüzden, vadeli işlem platformları Coinbase’i çok yakından takip ediyor. Dolayısıyla algoritmalara bu satış emirleri yansımış olabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.