X


Bitcoin’in Fiyat Tabloları Umut Veriyor

Bitcoin fiyatlarını gösteren grafiklere göre gelecekte umut görünüyor.
16:00
12 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının öncüsü Bitcoin’in (BTC) ayı trendi karşısındaki mücadelesi sürüyor. Son zamanlarda önemli ölçüde değer kaybına uğrayan kripto para kayda değer bir sıçrayış yaparak 3.600 dolardaki destek seviyesini aşabilmeye çalışıyor. BTC haberin hazırlandığı sıralarda 3.501 dolardan işlem görüyor.

Lider kripto para Bitcoin’in piyasa değeri son 15 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti. Geçtiğimiz hafta 3.200 dolara kadar düşen Bitcoin fiyatı 14 günlük relatif güç indeksinde 2015 yılından beridir ilk kez 30,00 seviyesinin altında kalmıştı.

Bitcoin’in kullanıcılar tarafından aşırı şekilde satılması bu varlığın fiyatında yaşanabilecek iyileşme hareketlerini engelliyor. Üstelik piyasadaki bazı kullanıcıların fiyatları aşağıda tutarak bu durumdan fayda sağlamak adına hamleler yaptığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Sonuç olarak da Bitcoin’in fiyatında yaşanması beklenen düzeltme hareketi bir türlü gerçekleşmiyor.

Ancak BTC’nin geçtiğimiz yılın eylül ayındaki tablolarını göz önünde bulunduran uzmanlar, fiyatın 3.000 dolara gerilememesini de dikkate alarak, 3.600 dolar seviyesinin aşılabileceğini ifade ediyor.

Bu ihtimale rağmen fiyatların ayı trendinin etkisinden çıkamaması uzmanlara göre boğaların bir sonraki koşuya hazırlandığı anlamına gelebilir. Bu yüzden eğer Bitcoin’in fiyatı 48 saat içerisinde 3.633 dolardaki yeni direnç seviyesini kırarsa daha güçlü bir koşu başlayabilir.

Coinmarketcap’ten alınan verilere göre BTC bugünün en düşük seviyesi olan 3.392 doların bir hayli ilerisinde seyrediyor.

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere Bitcoin “ters çekiç (inverted hammer)” mumu oluşturdu. Bu grafik piyasalarda aşağı yönlü hareket sürerken kısa bir pozitif koşu başladığında ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle bu grafik piyasa trendinin tersine dönme ihtimalini akıllara getiriyor. Ancak uzmanlara göre boğa piyasası için güncel 3 günlük mum grafiğinin fiyatı cuma günü 3.633 doların üzerinde kapatması gerekiyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar