Reklam

Bitcoin’in (BTC) Mucidi Satoshi Nakamoto, En Son 10 Yıl Önce Bugün Görüldü

Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun son çevrimiçi olmasından bu yana 10 yıl geçti.
20:45
13 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) anonim mucidi Satoshi Nakamaoto 10 yıl önce bugün kripto para sektöründen tam anlamıyla kayboldu. Bitcointalk forumu üzerinde 10 yıl önce bugün son kez aktif olan Nakamoto, o tarihten sonra ise bir daha hiçbir şekilde sosyal medyada kendini göstermedi.

Satoshi Nakamoto En Son 10 Yıl Önce Çevrimiçi Oldu

Bitcointalk üzerindeki profil bilgilerine bakıldığında, Satoshi Nakamoto’nun en son 13 Aralık 2010 tarihinde çevrimiçi olduğu görülüyor. Platforma kaydı ise 19 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirilmiş durumda. Yani Satoshi Nakamoto burada bilgilendirici paylaşımlardan sonra 1 seneden bile az süre geçmesi ile kayıplara karıştı.

Peki kripto para sektöründe Bitcoin’in ve teknik olarak bütün bu sektörün kurucusu olan Satoshi Nakamoto hakkında neler biliniyor? Aslında Satoshi Nakamoto’nun bir kişiden ziyade bir grup olabileceği de belirtilmekte. Daha önce Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ancak bunu hiçbir şekilde ispatlayamayan Craig Wright da bunun bir ekip çalışması olduğunu belirtmişti.

Satoshi Nakamoto Kim?

Sektörün önde gelen isimlerinin üzerinde durduğu kişiler arasında ise efsanevi bilgisayar bilimci Hal Finney yer alıyor. 2014 yılında hayata gözlerini yuman Finney, Satoshi Nakamoto olmaya veya bu grubun kilit isimlerinden birisi olarak gösterilmeye en yakın kişi. Finney, sahip olduğu kritptografi bilgisi ile de Nakamoto’nun profiline uyuyor.

satoshi bitcoin

Sosyal medya platformu Reddit üzerinde ise Satoshi Nakamoto’nun Finney değil, Blockstream CEO’su Adam Back  olabileceği ortaya konmuştu. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin whitepaper’ını hazırlarken kullandığı dil, kendisinin doğma büyüme bir İngiliz olduğuna dair kanıtlar içeriyor. Özellikle kullandığı kelimelerin literatürdeki yeri İngiltere’ye işaret etmekteydi. Adam Back ise bu profile ve Satoshi Nakamoto’nun bilgi seviyesine en yakın isim olarak görülüyorç

Blockstream CEO’su Adam Back ise bu iddiaları net bir şekilde reddetmişti. Yani şu an Satoshi Nakamoto’nun kim olabileceğine dair birçok teori bulunsa da bunların hiçbiri netlik kazanmadı.

Satoshi’nin Kimliğinin Tespiti Olumsuz Olabilir

Satoshi Nakamoto‘nun kimliğinin  netlik kazanmaması da lider kripto para birimi Bitcoin için çok iyi olabilir. Ethereum ve buna benzer birçok projenin arkasındaki isimlerden dolayı sert bir şekilde eleştirildiği biliniyor. Bunun yanı sıra Satoshi’nin yaklaşık 1 milyon adete yakın BTC sahibi olduğu iddia edilmekte. Yani Satoshi’nin geri dönmesi, sektörde ciddi bir panik bile yaratabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar