X


Bitcoin’in 50.000$ Olacağını İddia Eden Şirketin Dramı

2018 yılında BTC'nin 50 bin dolar olacağını düşünen BlockTower Capital için işler istenilen şekilde gitmedi.
20:00
28 Aralık 2018
Okuma Süresi: 1 Dakika

BlockTower Capital şirketi geçtiğimiz yıl, 2018 sonuna kadar Bitcoin fiyatının 50 bin doları aşacağı yönünde 1 milyon dolarlık iddiada bulunmuştu. Hafta sonuna kadar bir mucize olmazsa, müşterilerine ait 130 milyon dolarlık varlığı yöneten koruma fonu şirket opsiyonlarda 1 milyon doların üzerinde zarara uğrayacak.

BlockTower Capital’ın kurucu ortağı ve baş bilgi görevlisi Ari Paul şirketi adına söz konusu iddiayı 20 Aralık 2017 tarihinde yaptı. Business Insider’a göre iddia, alım opsiyonunda yaklaşık 1 milyon dolar harcayan Paul’un 28 Aralık 2018’den önce 50 bin dolar fiyattan 275 bitcoin alabilmesini sağlayacaktı.

Eğer opsiyonlar gerçeğe dönüşseydi BlockTower 13,8 milyon dolara kadar harcama yapabilirdi. BTC’nin birkaç gün içinde o fiyata ulaşmayacağını göz önünde bulundurarak şirketin kaybettiğini söyleyebiliriz.

Şirket söz konusu iddiada bulunduğu sıralar “bu, çok kazanmak için riske edilmiş küçük bir miktar” sözüyle kararının arkasında durmuştu. Paul 26 Aralık 2017 tarihli CNBC röportajında “bu, olacak olan değil olabilecek olan bir şey” yorumunu yapmış ve iddianın getiri oranıyla toplam kazancın hoşlarına gittiğini eklemişti. Paul bu ay Business Insider’a verdiği röportajda ise Bitcoin rallisi beklemediklerini ve ralliye dair iddiada bulunmayacaklarını kaydetti.

Ari Paul’un BlockTower Capital’ı bu yıl Bitcoin fiyatı konusunda yanılan tek şirket değil. Morgan Creek Digital Assets de Bitcoin – S&P 500 kıyası yaptığı iddiada başarısızlığa uğradı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar