#BitcoinETF Trend Topic Oldu! Onay Bekleyen ETF Başvuruları Hangileri?

Özet

  • Kripto para yatırımcılarının ETF için onay beklentisi artıyor. #BitcoinETF Türkiye gündeminde TT oldu!
22:28
15 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları uzun düşüş günlerinden sonra nihayet Ekim ayında rahat bir nefes alıyor. Çin yasakları daha şimdiden unutuldu ve Bitcoin küresel hash gücü düşüş öncesi günlere yükseldi. Yani kripto para madencilerinin Çin’den taşınma süreci büyük ölçüde tamamlandı. Daha da önemlisi yeni yuvalarında makinelerini aktifleştirmeye çoktan başladılar. Tüm bunların üstüne ABD kripto paraları kucaklayan açıklamalarıyla piyasaları destekledi.

BitcoinETF Trend Topic Oldu

Türkiye gündeminde birinci sıraya oturan #BitcoinETF yatırımcıların beklentisini de doğruluyor. Türk kripto para yatırımcıları da yakın zamanda bir ETF onayı bekliyor. SEC tarafından gelebilecek bir onayın fiyat için ciddi katalizör görevi göreceğini aylardır konuşuyoruz. Söylentisinin bile fiyatı 62.000 dolar sınırına dayandırması yıl sonu için altı haneli Bitcoin fiyat hedefini destekliyor.

Özellikle PlanB tarafından paylaşılan S2F grafiğini ele alırsak fiyatın bu ay 63.000 dolar seviyelerine yakın bir zirve yapması hatta üzerine çıkması bekleniyor. Haziran ayından bu yana ilgili grafiğin hedefleri nokta atışı tuttu. Yıl sonu için 100.000 dolar üzerinde bir Bitcoin fiyatı göreceğimizi iddia eden grafik bu başarısını sürdürebilecek mi? Elbette bu olası ancak fiyatın yükselişine devam edebilmesi için söylentiden daha fazla şeye ihtiyacımız var. Bu da elbette elle tutulur bir Bitcoin ETF onayıdır.

Bekleyen Bitcoin ETF Başvuruları Hangileri?

Öncelikle bu akşam gelen müjdeyi ele alalım. Dünyada ilk defa birinci derece Bitcoin ETF onayı birkaç saat önce alındı. Avrupa’nın en büyük borsalarından birinde işlem görecek ETF özellikle kurumsal yatırımcıların en büyük kripto para birimine girişini kolaylaştıracak. Yani 2,5 trilyon dolarlık kripto para piyasalarına çok daha fazla yatırımcı gelebilir.

Küresel ölçekte artan enflasyon, birçok şirketin Bitcoin yatırımını değerlendirmesine sebep oldu. Tesla aldığı Bitcoin (BTC)’lerden 1 milyar dolardan fazla kar elde etti. Bilançolara eklenen Bitcoin şirketlerin enflasyonla mücadelesini de destekleyebilir. Elbette bunun için şirketlerin resmi borsalarda işlem gören ETF’lere ihtiyacı var. Avrupalılar bu avantaja kısa süre içinde kavuşuyor.

Yukarıdaki liste kısa süre içinde onaylanabilecek ETF başvurularını içeriyor. Sizin de gördüğünüz üzere önümüzdeki hafta kritik ve SEC eğer erteleme/ret kararı almazsa bunları onaylamış kabul edilecek. Piyasalardaki beklenti de tam olarak bu noktada oluşuyor. Belki de SEC tarafından onaylanacak ilk Bitcoin ETF’i için saatler kaldı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI