X


Bitcoin ve Kripto Paralara Nereden Başlamalı, Nasıl Takip Etmeli?

Bitcoin'e nasıl başlanmalı, nereler takip edilmeli, hangi sitelerden ve kaynaklardan yararlanmalı?
17:15
7 Haziran 2015
Okuma Süresi: 5 Dakika

Bitcoin’i yeni duyan ve bu sisteme girmek isteyen kullanıcılar için bir yol haritası hazırlamak istedik. Bitcoin’e nasıl başlanmalı, nereler takip edilmeli, hangi sitelerden ve kaynaklardan yararlanmalı? Bitcoin’e giriş nasıl yapılmalı? Bu yazımızda çeşitli kaynakları tek bir makalede toplayarak yeni kullanıcıların kafalarını karıştırmadan kısa bir rehber hazırlamaya çalışacağız.

Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin kullanabilmek için ilk olarak kişisel bir Bitcoin cüzdanı edinmek şarttır. Cüzdan indirmek için en iyi yardımcı, Bitcoin’in resmi sitesi olan Bitcoin.org‘un Türkçe kısmı olacaktır. Bu siteden cihazınızın özelliklerine göre bir cüzdan indirmek başlangıçta en uygun olanıdır. Kripto para borsalarında veya Bitcoin bankalarında hesap açmadan önce yalnızca sizin kontrolünüzde olacak temel Bitcoin cüzdanının indirilmesi ve kullanılması, yeni kullanıcılar için en iyi başlangıç yöntemidir.

Bitcoin Haber Kaynakları

Cüzdanı kurduktan sonra, nasıl Bitcoin sahibi olacağız ve kullanacağız? Bu sistemde çoğu şey elde ettiğiniz bilgi ile orantılıdır, bu nedenle aceleci olmamak gerekir. Sabırla kullanımının nasıl olduğuyla ilgili bilgiler elde edinmeye çalışın. Eğer İngilizce biliyorsanız oldukça fazla kaynak var, fakat bilmiyorsanız Türkçe yayın yapan siteleri takip edebilirsiniz. İngilizce kaynaklardan önemlileri: Coindesk, Newsbtc, Cointelegraph, CCNews, Bitcoinst, Coinspeaker. Bu siteler genel olarak güncel haberleri yayınlasalar da, oldukça kapsamlı rehberlere sahip olduğu söylenebilir. Bu sitelerde başlangıç rehberlerini okurken, aynı zamanda güncel paylaşım ve teknik analizleri de bulabilirsiniz. Türkçe kaynaklardan ise: Bitcoin.org/tr, bitcoinhaber.net ve bizi takip ederek hem güncel haberleri, hem de yeni başlayanlar için açıklayıcı ve kapsamlı rehberleri bulabilirsiniz.

Kripto Para Forumları 

Kaynak sitelerin yanında, kripto paralarla ilgili forum ve tartışma platformlarına üye olmanız konuyla ilgili bilgi dağarcığınızı arttırmanız açısından yararlı olacaktır. Forumlarda tartışmalara katılabilir, önceden açılmış konulara ve yorumlara göz atabilir veya merak ettiğiniz konularla ilgili yeni bir konu açabilirsiniz. Öncelikli olarak takip etmeniz gereken forumlar, Bitcointalk ve Reddit‘in Bitcoin bölümü olmalıdır. Eğer İngilizceniz yeterli değilse, Bitcointalk.org sitesinin Türkçe bölümünde vakit geçirmenizde yarar var. Ayrıca R10’un “Coin Sistemleri” kısmı da oldukça aktif. Başlangıçta bu forumlar yeterli olacaktır, deneyim kazandıkça diğer forumlara ve altcoinlerle ilgili platformlara da geçiş yapabilirsiniz.

Bitcoin Grafikleri

Bitcoin’ini teoride anlamaya başladıktan sonra, (eğer bir coin tasarımcısı olmayacaksanız) fiyatıyla ve değeriyle ilgili arz talep ilişkileri, grafikler ve tablolar gibi bilgilere ihtiyaç duyacaksınız. Bu tarz yayın yapan oldukça fazla site var, bunlardan en kolay kullanıma sahip önemli siteleri vermeye çalışalım. Tüm kriptoların yer aldığı bir platform olan Coinmarketcap; tablo, grafik ve hacim bilgilerini anlık olarak izleyebileceğiniz Bitcoinaverage, Cryptocompare ve Bitcoincharts siteleri başlangıçta takip açısından oldukça yararlı olacaktır.

Ücretsiz Bitcoin

Bitcoin satın almaya veya madenciliğe başlamadan önceki son aşama, ücretsiz Bitcoin kazanmak olabilir. Şu anda Bitcoin kullanan çoğu kişi ilk olarak ücretsiz Bitcoin dağıtan sitelerle yola başlamakta ve kendini bu şekilde geliştirmektedir. Kripto para dünyasında şu anda bedava Bitcoin kazanabileceğiniz çok sayıda websitesi bulunmaktadır. Bunlardan en başarılı olanı Cryptotab‘ı incelemenizi öneriyoruz.

Bitcoin’e Giriş

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

Bitcoin Borsaları

Bu kısma kadar ilerleyip konu derinlemesine kavrandıktan sonraki aşama, Bitcoin borsaları olacaktır. Bu borsalar Bitcoin kullanıcılarının alış satış yaptığı platformlardır ve kripto para kullanıcıları için temel kaynaklardır. Bu sitelerin kullanımı oldukça basittir. En çok kullanılan Bitcoin ve kripto para borsaları; Binance, Bitstamp, Bitfinex, Bitmex ve Cex‘tir, dünya borsalarının tamamını görmek için Dünya Borsaları sayfamıza göz atabilirsiniz. Öte yandan Türkiye’de şu anda faaliyette olan BTCTurk ve Paribu gibi borsalar bulunmaktadır, Türkiye’de hizmet veren borsalara göz atmak için Türk Borsaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sitelerde genellikle mesai saatleri içerisinde para çekme ve yatırma işlemleri aynı gün içerisinde yapılır. Yeni başlayan kullanıcıların para çekme ve alma açısından kolay olan yurt içi borsaları tercih etmesi daha uygun olabilir.

Bitcoin Mobil Uygulamaları

Bu seviyeden sonra artık kriptolarla ilgili ileri düzey uygulama ve araçlar kullanılabilir. Bu araçlar, kripto paraları güven altında tutmak ve kullanımı kolaylaştırmak için geliştirilmiş uygulamalardır. Mobil cüzdan araçları kullanımı kolay ve gerekli olabilecek uygulamalar olarak göze çarpar. Bunun için IOS ve Android cihazlara indirilebilecek Blockchain.info şirketinin piyasaya sürdüğü Blockchain mobil uygulaması kullanılabilir. Bu uygulamayla mobil cihazınızda kriptoları depolayabilir ve gerektiğinde kolayca harcayabilirsiniz.

Bitcoin Otomatik Trading Botları

Trading botları kripto para ve Bitcoin ekosisteminde oldukça yaygındır, zira çok az trader bütün gün grafiklere bakmaya zaman ayırabilir. Çoğu kripto para kullanıcısı, Bitcoin’lerini normal günlük işlerini yaparken pasif gelir üretmenin bir yolu olarak görür ve düzenli bir şekilde trading botlarını kullanarak kısa, orta veya uzun vadeli olarak alış-satış yapar. Otomatik trading botlarının listelendiği bu sayfamızı ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Bitcoin Dünyasında Dolandırıcılıktan Uzak Durun

Bitcoin ve diğer kripto paraların hayatımıza sunduğu bir çok olumlu yeniliklerle birlikte, bu zamana kadar oldukça fazla dolandırıcılık olayının yaşandığını görüyoruz. Sistemdeki kullanıcıları direkt etkileyen bu tür olumsuz durumlar, dolaylı olarak da tüm ekosistemi etkilemektedir. Pump-Dump olayları, hileli takas siteleri, sahte bulut madencilik şirketleri, güvenlik sorunları ve iflaslar sürekli duyduğumuz ve bir türlü önlenemeyen dolandırıcılık hikayeleridir. Bu yazımızda göz atarak dolandırıcılıkla nasıl baş edeceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni başlayan ve öğrenmeye devam eden okurlarımız için ekosistemde kullanılan temel kaynakları gündeme getirmeye çalıştık. Kripto para dünyası için verebileceğim en önemli tavsiye, sabırlı olmak ve sürekli öğrenmeye çalışmak olabilir. Çünkü özellikle bu alan için “bilgi” her şeydir ve bilgi arttıkça başarılı olma ihtimali de artacaktır. Kripto paralarla ilgili tüm merak ettikleriniz için CoinTürk’ü takip etmeye devam edin..

Bitcoin’in nasıl çalıştığı ve ne olduğu konuları hakkında detaylı cevaplar arıyorsanız bugüne kadar yazılmış en kapsamlı Türkçe kaynak olan şu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Hasibe
  2 sene önce

  Nasıl katılabilirim

  136
 • Hasibe
  2 sene önce

  Ben nasıl para kazanabilirim bu işten

  140
 • Bilal elçi
  3 sene önce

  Nasıl katılabilirim
  Nasıl bir başlangıç yapmam gerekiyor

  157