X


Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Ne Kadar Oldu?

Son zamanlardaki düşüşün ardından altcoin'ler de değer kaybedince BTC'nin piyasa hakimiyeti büyük oranda yükseldi.
08:00
12 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası son günlerde değer kaybediyor. Özellikle altcoin’ler son düşüş trendinin etkisiyle önemli ölçüde geriledi. Kripto para piyasasındaki en büyük değere sahip altcoin Ethereum da son zamanlarda kötü bir performans sergileyince altcoin’lerin eli iyice zayıfladı. Sonuç olarak Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyeti tavan yaptı.

Kripto para kullanıcıları arasında Bitcoin’e yönelik en çok konuşulan konular arasında “hakimiyet” meselesi yer alıyor. Lider kripto paranın piyasanın geri kalanı üzerinde sağladığı egemenlik son düşüşlerin etkisiyle tepe noktaya ulaştı. Öyle ki BTC hakimiyet oranı bir ara neredeyse %60 seviyesini gördü.

Haberin hazırlandığı sıralarda edinilen coinmarketcap verilerine göre Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %56.7 olarak tespit edildi. Bitcoin’in hakimiyet oranı, BTC’nin piyasa değerinin tüm kripto para piyasasının sahip olduğu toplam değere oranı anlamına geliyor.  Son verilere göre BTC’nin değeri 109 milyar dolar civarında seyrederken piyasanın toplam değeriyse 192 milyar dolara karşılık geliyor.

Bitcoin hakimiyet oranının bu denli yükselmesi piyasadaki altcoin’lerin değer kaybettiği manasına geliyor. Bitcoin fiyatı geçtiğimiz ay boyunca düşüş kaydetse de Bitcoin hakimiyeti giderek artış gösterdi. Buna göre altcoin’lerin BTC’ye oranla daha fazla değer kaybettiği sonucuna varılabilir. Bu noktada Ethereum’un son günlerde ortaya koyduğu kötü fiyat performansı da dikkatleri çekiyor. ETH fiyatı çok kısa bir süre içerisinde büyük oranda geriledi. Şimdiye dek altcoin’lerden hiçbiri Bitcoin’in değerine zamanında Ethereum’un yaklaştığı kadar yaklaşamadı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar