X


Bitcoin’de Önemli Seviye: Tarihte Üçüncü Kez! Bundan Sonra Ne Olacak?

Kripto para birimlerinde gerçekten büyük düşüşler yaşanıyor ve Bitcoin tarihinde üçüncü kez bu seviyeye iğne atmış görünüyor.
16:05
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası tarihi günlerini yaşıyor. Bu tarz düşüşler daha önce de çok nadir olarak yaşanmış olsa da bu sefer durum biraz daha farklı görünüyor. Piyasada bazı uzman isimler Bitcoin fiyatının 28.000 dolara kadar gerileyebileceğini ifade etmişti ancak açıkçası ben dahil muhtemelen kimse böyle sert bir hamleyi beklemiyorduk.

Bu noktada CoinTürk ortaklarından Güvenç Koçkaya’nın gözler önüne serdiği grafikler dikkatleri çekiyor.

Tarihte 3. Kez!

Elde edilen grafiklere göre Bitcoin tarihte üçüncü kez 200 günlükte Bollinger’de alt banda dokundu. BTC yazının yayına hazırlandığı sırada 28.300 dolar üzerinde işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi BTC 28.000 dolar altına attığı iğne ile 200 günlükte Bollinger’de alt banda dokunmuş oldu. Eğer bunun altına kalıcı bir hamle gelirse tarihte bir ilk gerçekleşmiş olacak.

Buna ek olarak bundan önce Bitcoin 2018 yılında o dönemin rekor seviyesi olan 20.000 dolardan yaşadığı düşüşte 4.000 altına gerileyerek 200 günlükte Bollinger’de alt banda dokunmuştu.

İlk olarak ise 2015 yılında 1.000 dolar seviyelerinden 400 dolar seviyelerine düşüş yaşandığında lider kripto para birimi 200 günlükte Bollinger’de alt banda kadar düşüş yaşamıştı.

200 Günlük Bollinger Kırılırsa Ne Olur?

Aslında bu durum Bitcoin’de çok daha düşük seviyelerin görülmesine sebep olabilir. Ancak bu durum daha önce yaşanmadığı için net konuşmak zor. Eğer bu önemli seviyenin altı görülürse bilin ki Bitcoin tarihinde bir ilke tanıklık ediyorsunuz.

Buna ek olarak yatay olarak yapılacak hamlelerin çok önemli olmadığı düşünülüyor. Yine de yatırımcıların temkinli olmasında tabii ki fayda var. Ayrıca eğer BTC fiyatı güncel seviyelerini korursa bir süre yatay hamleler görebiliriz ve sonrasında yukarı yönlü bir hamle gelebilir. Ancak analistler 42.000 dolarlık seviye görülmedikçe yeni düşüşlere hazır olunması gerektiğini de ifade ediyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar