X


Bitcoin’de Düşüş Trendine Mi Girildi?

14:20
19 Mart 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz bir kaç ay boyunca uzun bir süre 220 dolar bandında dolaşan Bitcoin, son bir aydır yönünü yukarıya doğru çevirerek çıkış trendine girmişti. En fazla 296 dolara seviyesine kadar çıkan Bitcoin, ortalama olarak 280-290 arası işlem görüyordu. Dün yaşanan yüksek hacimli satışlar sonrası 243 dolar seviyesine kadar gerileme yaşandı.

Piyasanın aniden panik havası yaşaması, fiyatın hangi yöne doğru gideceğinin net olarak kestirilememesine yol açtı ve hem yukarı yönlü hem de aşağı yönlü yüklü miktarlarda işlem yapıldı. Panik atlatıldıktan sonra ise Bitcoin 255 dolar civarında sabitlendi. Aşağı yönlü baraj seviyesi şu anda 250 dolar olarak öngörülebilir. Eğer yavaş bir şekilde 250’nin altına düşmeye devam ederse, tekrar 210-220 rakamlarını görebiliriz. Görünen o ki, bir aydır devam eden çıkış trendinin sonuna geldik. Dün yaşanan yüklü satışlar, düşüş trendinin ilk sinyali olabilir.  Bu dönemde dikkatli davranmak gerekir.

Türkiye piyasaları da yurt dışında yaşanan panikten nasibini aldı. Düşüşün başlamasından önce 760 TL seviyelerinde olan Bitcoin, özellikle Çinli exchange sitelerinde ve BTC-e’de yüksek miktarda satışın başlamasıyla birlikte 700 TL seviyesine kadar geriledi. Tepki alımlarıyla 740 TL’ye kadar tekrar çıksa da, satışların devam etmesi üzerine, BTCTürk grafiklerine bakıldığında Bitcoin’in dün gece saatlerinde 612 TL’ye kadar düştüğü gözlemleniyor. Bu sabah önce 640 TL’ye, 250 doların üzerinde kalmaya devam etmesi üzerine de 690 TL’ye kadar çıkış yaşandı. Yazının hazırlandığı tarih itibariyle, 1 bitcoin yurt dışında 256 dolardan, yurt içinde ise ortalama 685 TL’den işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar