X


Bitcoin vs Dolar: Uzmanlardan Dolar Yorumu

Anthony Pompliano gibi kripto para uzmanları doların az bilinen özelliklerine dikkat çekerek Bitcoin'i övgüye boğuyor.
10:30
17 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birçoğumuzun Bitcoin ya da diğer kripto paralar hakkında sahip olduğu bilgi birikimi gündelik hayatımızda kullanılan itibari paralar hakkında bildiklerimizden daha fazla. Örneğin son zamanlarda ülkemizin gündemini meşgul eden Amerikan dolarının tam olarak nasıl çalıştığını çoğu kişi bilmiyor. Tüm dünyada kullanılan bu para biriminin altın ya da gümüş gibi bir değere dayanmadığı bilinen bir gerçek. Bitcoin ise sahip olduğu şeffaf özelliklerle doların önüne geçiyor.

Ünlü kripto para yatırımcısı Anthony Pompliano geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir tweet’le ABD dolarının tarihine dikkatleri çekti. Doların geçmişte altına dayandığını belirten Pompliano bu durumun 1971 yılında nasıl değiştiğini kullanıcılara hatırlatıyor. Bitcoin’in güvenilirliğine işaret eden ünlü yatırımcı konu hakkında şu ifadelere yer veriyor:

Richard Nixon 1971 yılında ABD dolarının altına dönüştürülebilme kabiliyetini ortadan kaldırdı. Nixon daha sonra altın standardına geri dönüleceğini açık bir şekilde dile getirdi. Ancak bu hiçbir zaman olmadı. Matematiğe ya da kodlara güvenmek varken neden insanlara ya da devletlere güvenelim?

Pompliano ifadelerinde belirli kripto paralara ait Blockchain ağlarındaki kodlara ve matematiksel gerçeklere güvenilebileceğini ifade ediyor. Ünlü yatırımcı geleneksel para birimlerinin kaynakları olan bankalar ya da devletlere ise güvenmenin yersiz olduğunu iddia ediyor.

Bir  başka kripto para girişimcisi Erik Voorhees’in konu hakkındaki düşünceleri de oldukça ilgi çekici:

Bitcoin: Kısıtlı ve kaynağı bilinen bir dijital para, sınırlara tabi değil ve kontrol eden merkezi bir grubu bulunmuyor. ABD Doları: Sınırsız ve kaynağı belirsiz bir dijital para, sınır kısıtlamalarına tabi ve bir bankacılık lobisi tarafından kontrol ediliyor. Sizin cüzdanınızda ne var?

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar