reklamı kapat

Bitcoin VISA’yı Geride Bırakabilir Mi?

Bitcoin'in (BTC) bir ödeme yöntemi olarak değerlendirilip VISA'yı geride bırakması için ne gerekiyor?
17:00
31 Mart 2019

Bitcoin’in (BTC) oldukça uzun bir süredir VISA ya da MasterCard gibi geleneksel ödeme yöntemleriyle karşılaştırıldığına şahit oluyoruz. Mevcut küresel finansal sistemde meydana gelen sorunların üstesinden gelmeyi, böylece kullanıcılara daha özgür ve daha etkili hizmetler sunmayı vadeden BTC, bu bağlamda birçok açıdan eleştiriliyor. Bitcoin Blockchain’indeki güncel ağ verilerine baktığımızda BTC’nin işlem ücreti ve hız gibi konularda VISA’yı geride bırakabilmesi için kendini geliştirmesi gerektiğini görüyoruz.

VISA Kapasitesi

VISA tarafından yayımlanan yıllık rapora göre ağda 2018 yılı boyunca gerçekleşen 120 milyar işlemde 11,2 trilyon dolar ödeme yapıldı. Dünya çapında piyasada aktif halde bulunan 3,3 milyar VISA kartının bulunduğu biliniyor ve ağda saniyede 65 bin işlem gerçekleşebiliyor.

VISA ağdaki bu işlemlerden toplamda 26 milyar dolar gelir elde etti. İşlem ücreti olarak VISA ağında gerçekleşen her işlemden 0,22 cent alınıyor ya da dolar başına %0,23 oranında kesinti yapıldığı belirtiliyor.

Bitcoin İşlemleri

Lider kripto para Bitcoin, ayı piyasasının etkisinde geçen 2018 yılı boyuna 88 milyon onaylanmış işleme ev sahipliği yaptı. Bu işlemlerde toplam 264 milyar dolar değerinde varlık yer değiştirdi. Bu işlemlerden alınan ücret ise toplamda 57 milyon dolara karşılık geliyor ve ortalama işlem başına 0,64 dolar düşüyor. Aynı değer VISA’da yaklaşık 0,23 dolar olarak tespit edilmişti. Yani BTC işlem ücretleri neredeyse VISA’nın üç katı.

Tam da bu noktada yıllardır kripto para topluluğunda tartışılan konular akla geliyor. BTC topluluğu bu tür konularda daha avantajlı olabilmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalardan son zamanlara en çok damga vuranın Lightning Network olduğunu söyleyebiliriz. Konu hakkındaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.