Bitcoin ve Altcoin’lerin Korkutan Görünümü: Kripto Paralarda Son Durum!

Bitcoin ve altcoin'ler gibi riskli varlıklardan kaçışın çoktan başladığı görülüyor. Peki Bitcoin’de son durum ne, altcoin’lerde neler oluyor? Gelin daha yakından bakalım.
08:06
7 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni günde en büyük kripto para Bitcoin (BTC) kırmızı bölgede işlem görürken, birçok altcoin ise yüzde 20’yi bulan düşüşle son derece korkunç bir görüntüde işlem görüyor. Küresel piyasalar, 8 Eylül’de Avrupa Merkez Bankası’nin, 22 Eylül’de ise ABD Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararını beklerken Bitcoin ve altcoin’ler gibi riskli varlıklardan kaçışın çoktan başladığı görülüyor. Peki Bitcoin’de son durum ne, altcoin’lerde neler oluyor? Gelin daha yakından bakalım.

Bitcoin’in Görünümü

En büyük kripto para Bitcoin, son 24 saatte kaydettiği yüzde 5’in üzerinde düşüşle 19 bin doların altında, 18 bin 727 dolardan işlem görüyor olması kripto para piyasalarını sarsmış durumda. BTC’nin toplam piyasa değeri 358.5 milyar dolar seviyelerinde.

Uzun bir süre 19 bin 500 dolar ila 20 bin 400 dolar aralığına sıkışıp kalan Bitcoin’de durum dün akşam saatlerinde değişti ve yönünü aşağıya çeviren lider kripto para, yaklaşık 20 bin ila 19 bin 800 dolar aralığından hızla 19 bin doların altına düştü. Bitcoin’deki düşüşün nedeni küresel piyasalardaki yatırımcıların riskli varlıklardan kaçmasının bir sonucu gibi duruyor.

Altcoin’lerde Son Durum

Bitcoin’deki düşüşle birlikte en büyük altcoin Ethereum (ETH), son 24 saatte kaydettiği yüzde 8’in üzerinde düşüşle bin 509 dolardan işlem görüyor. ETH’nin toplam piyasa değeri 184.4 milyar dolarda.

Güncel verilere göre, toplam piyasa değeri bakımından en büyük 25 kripto para arasında yüzde 16 düşüşle Ethereum Classic’in (ETC) öne çıktığı görülüyor. Ayrıca Polygon (MATIC) ve Avalanche‘ın da (AVAX) yüzde 9’un üzerinde değer kaybederek öne çıktığı görülüyor.

Kripto veri platformu CoinMarketCap’in sağladığı ve son 24 saatte yatırımcısına en çok kazandıran kripto para listesinde ilk sırada yüzde 4,01 yükseliş ile TerraClassicUSD‘i (USTC) yer alırken, son 24 saatte yatırımcısına en çok kaybettiren kripto para listesinde ilk sırada yüzde 16 düşüş ile Ethereum Classic (ETC) yer alıyor.

Tüm bunlarla birlikte, kripto para piyasalarının toplam değeri 936 milyar dolara kadar geldiği görülüyor. Toplam piyasa değeri bir süredir 1 trilyon dolar ila 980 milyar dolar arasında değişiyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar