X


Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
24 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin nihayet dipten dönüşüne başladı ve kripto para piyasası bu hafta yeşile büründü. Haftaya 3300$ seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta kapanışını 4080$ seviyesinden yaparak %23,5 gibi güzel bir kar marjını yakaladı. Bitcoin’deki bu harekete altcoin tarafının da eşlik etmesiyle birlikte haftalardır baskı altında bulunan kripto para yatırımcısı da rahat bir nefes almış oldu. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bitcoin geçtiğimiz hafta sonunda yeni dip bölgesi olan 3200$ seviyesinin test etmişti ve burada “Sabah Yıldızı Boğa” mum formasyonunu oluşturmuştu. Bu hafta başında ise formasyonun başarıyla çalıştığını ve yükselişin başladığını görüyoruz. Pazartesi günü barında fiyat L2 (3600$) direnç bölgesini geçememiş. Ancak salı günü bu seviyenin yukarı kırıldığını görüyoruz. Salı günü barı L2 (3600$) seviyesini yukarı kırmış ancak düşen kanal direncine takılmış. Çarşamba günü ise fiyat düşen kanalı da yukarı kırarak L3 (3900$) seviyesini test etmiş ancak bu seviyenin yukarı kırılımı gerçekleşmemiş. Perşembe günü alıcılar L3 (3900$) seviyesini artan hacim ile kırmayı başarmışlar. Bu seviye müteakip iki günde destek olarak çalışmış. RSI tarafına bakarsak pozitif uyumsuzluk sonrasında yönün yukarı döndüğünü görüyoruz. Hacim tarafında ise bu hafta ciddi bir artış söz konusu. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi geçelim.

Bitcoin son dip çalışmasının ardından yeniden sahalara döndü ve adeta ben buradayım dedi. BTC’ nin yukarı sinyalleri ile ilgili pozitif uyumsuzluk ve mum formasyonu oluşumundan önceki analizimde bahsetmiştim. Piyasa da elverişli koşulları oluşturdu ve yukarı hareket başladı. Peki bu dönüşü nasıl değerlendirmeliyiz? Boğa piyasasına mı girdik? Benim şahsi kanaatim orta vade de halen düşen trendin devam ettiği yönünde. Yükselen trendi ise, birinci grafikteki A düşen trendi yukarı kırılımı gerçekleştikten sonra takip etmek uygun olacaktır. Kısa vade için ise yükselen trendin devam ettiğini söyleyebiliriz. Ancak burada da, daha önceden de belirttiğim TOBO formasyonu ihtimalini takip etmek gerektiğini düşünüyorum. Mevcut durum için TOBO’ nun sol omuz kısmının tamamlanmış olduğunu, baş kısmının tamamlanması için ise G (4450$) direnç bölgesine kadar bir payın bulunduğunu görüyoruz. Formasyonun kesinlikle çalışacağını söylemek yanlış olur. Ancak fiyatın G (4450$) seviyesine ulaşması halinde kırılım olup olmayacağını sıkı takip etmek uygun olacaktır. Yukarı kırılım gerçekleşir ise G (4900$) seviyesi bir sonraki direnç bölgesi olacaktır. Yukarı kırılım gerçekleşmez ise bu sefer TOBO formasyonunun sağ omuz kısmının oluşumunu takip etmek gerekir. Bu aşamada sırasıyla L3 (3900$) ve L2 (3600$) seviyeleri destek olarak takibimizde olmalıdır. Fiyatın L2 (3600$) seviyesinin altına inmesi ise TOBO görünümünü bozacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 24.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar