X


Bitcoin SV’nin Başı Dertte: BSV’nin Maruz Kaldığı %51 Saldırısı Nedir?

Bir Bitcoin fork’u olan Bitcoin Satoshi Vision (BSV) %51 saldırısına uğradı ve üçten fazla kötü niyetli zincir yaratıldı.
10:04
4 Ağustos 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son bilgilere göre Bitcoin SV (BSV) dün gece %51 saldırısına uğradı. Yapılan açıklamalarda saldırı sebebi ile üçten fazla kötü niyetli zincir oluşturuldu ve birkaç blok “yeniden düzenlendi”.

BSV %51 Saldırısı

CoinMetrics’te ürün müdürü olan Lucas Nuzzi Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Bir saldırı girişiminden sonra, bugün 11:46’da ciddi bir hash gücü serbest bırakıldı ve saldırganlar başarılı oluyor. Bir düzineden fazla blok yeniden düzenleniyor ve zincirin en fazla 3 versiyonu aynı anda havuzlarda kazılıyor.” sözlerini kullandı.

Öte yandan saldırıya yanıt olarak Bitcoin Derneği, node operatörlerinin sahte zinciri “geçersiz” olarak işaretlemesi gerektiğini, node’un dürüst madenciler tarafından desteklenen zincire geri döndürülmesine ve “saldırganın zincirini kilitlemesine” izin vermesi gerektiğini belirtti.

Bunlara ek olarak şu an için büyük kripto para borsalarının hiçbirinin henüz BSV’yi delist ettiği ya da işlemlerini durdurduğu görülmedi. Ancak Huobi, OKEx ve Bittrex, geçen ay yasadışı bir blok yeniden düzenlemesine neden olan benzer bir saldırının ardından BSV‘yi listelerinden kaldırmıştı.

%51 Saldırısı Nedir?

Bir siber saldırı olan %51 saldırısı, herhangi bir kripto para birimi üzerinde tek bir kişi ya da organizasyonun hash oranının çoğunu kontrol altına alması olarak tanımlanabilir. Bu saldırıyı gerçekleştiren ve başarılı olan kişi ya da organizasyon, kendi isteği doğrultusunda işlemlere müdahale edebilir. Dolayısıyla ağın güvenliği büyük ölçüde zedelenmiş olur.

Uzman isimlere göre %51 saldırılarının en büyük etkisi, “çift harcama”lara imkan vermesidir. Buna ek olarak %51 saldırısının yol açabileceği diğer durumlar arasında, her ne kadar olasılık düşük olsa da, hiç yoktan coin yaratmak ya da başkalarından coin çalmak sayılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar