reklamı kapat

Bitcoin Madenciliği Daha Merkezsiz Olabilir

13:00
9 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Bitcoin Core geliştiricilerinden Matt Corallo geçtiğimiz günlerde “Bitcoin İyileştirme Önerisi” adı altında bir taslak yayınladı. Corallo bu taslakta yeni bir madencilik protokolünü gündeme getiriyor. Yeni protokol aracılığıyla Bitcoin madenciliğinin daha merkezsiz bir hale getirilmesi hedefleniyor.

Sosyal medyada daha çok “TheBlueMatt” ismiyle tanınan Corallo bu hafta kendi kişisel GitHub havuzunda “Betterhash Madencilik Protokolü” başlığı altında bir taslak yayınladı. Yeni protokol Bitcoin madenciliğini merkeziyetçi bir konuma doğru sürükleyen Stratum madencilik protokolüne karşı öneriliyor. Stratum toplulukta en yaygın şekilde kullanılan madencilik protokolü olarak biliniyor.

Corallo’ya göre Stratum’un tasarımındaki eksiklikler ekosistemde bazı sorunların çıkmasına neden oluyor. Ayrıca bu protokole göre çalışan çoğu Bitcoin madencisi kendi hash güçlerini madencilik havuzlarına yönlendiriyor ve böylece ağda kullanılan blok şablonlarının çeşitliliği kısıtlanıyor. Corallo bu sorunlar nedeniyle havuz operatörlerinin ağ yükseltmeleri üzerinde daha çok etkiye sahip olduklarını düşünüyor. Bitcoin’in sansür direncinin de mevcut madencilik protokolünden olumsuz şekilde etkilendiğini savunan Corallo konuya yönelik yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Stratum protokolünün zor uygulanan ve kötü bir şekilde belgelenebilen tasarımı nedeniyle havuz operatörlerinin müşterileri için blok şablonları oluşturup dağıtmaları gerekiyor. Blok şablonları oluşturan madencilerin çeşitliliği sağlanmadıkça ağın sansür direncinin de tehlikeye atıldığını söyleyebiliriz. Havuz operatörlerinin sahip oldukları gücü protokol yükseltmelerini kısıtlamak için kullandıklarını düşünürseniz bu tehlikeyi daha iyi anlayabilirsiniz.

Corallo’nun BetterHash önerisi

Corallo’nun Stratum protokolünü yeni bir sistemle değiştirme gayretinde olduğunu söyleyebiliriz. Ünlü geliştirici tarafından önerilen yeni sisteme göre blok yapıları ikiye bölünecek ve ödemeler iki ayrı protokole göre yapılacak. Dilimize “iş ve havuz” olarak çevirebileceğimiz bu iki protokol “BetterHash” sistemini meydana getiriyor. Bu yeni sistem bireysel madencilerin işlemleri seçebilmelerine imkan veriyor. Mevcut sistemde bireysel madenciler için bu seçimi yapan taraf “havuz operatörleri” oluyordu. Üstelik yeni sistemi benimseyen madenciler havuz sağlayıcılarına bağlanarak sabit ödemelerden faydalanmaya devam edebilecekler.

BetterHash protokolünün sunduğu avantajlar

Kendi blok şablonlarını kullanmak isteyen madenciler mevcut sisteme göre ya madencilik faaliyetlerini kendi başlarına yürütecekler ya da küçük çaplı bir merkezsiz madencilik havuzuna bağlanacaklar. Bireysel madenciler bu havuzlara bağlanarak sabit ödemelerini alamamak pahasına daha “özerk” bir hale geliyorlar.

Corallo tarafından önerilen yeni protokol BetterHash dengeleri değiştirmeyi hedefliyor. Yeni protokole göre havuz operatörlerinin sahip oldukları konumdan faydalanarak bireysel madenciler üzerinde hakimiyet sağlamaları engellenecek. Buna göre havuz operatörleri madencilerin hangi ağ yükseltmelerini kullanacaklarına karar veremeyecek. Böylece ağda yürütülen madencilik faaliyetleri eskisinden daha merkezsiz niteliklere sahip olabilecek.

Bitcoin ağında madencilik faaliyetlerini sürdüren kullanıcıların çoğu tarafından kullanılan Stratum protokolüne alternatif olabilecek BetterHash protokolü sayesinde bireysel madencilere daha fazla özgürlüğün sunulduğunu görüyoruz. Yeni protokole göre madenciler blok şablonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaklar. Böylece madencilik havuzlarının sınırları dahilinde çalıştığı devletlerden gelebilecek emirlerden etkilenme riskleri de azaltılıyor. Bu da Bitcoin ağının yapısında bulunan sansür direncinin mevcut halinden daha iyi bir duruma getirilebileceği anlamına geliyor.

BetterHash Serbestliği

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse yeni protokol BetterHash’in bireysel madencileri daha serbest bir hale soktuğunu söyleyebiliriz. Buna göre madenciler istemediği sürece kendi blok şablonlarını oluşturmaya da zorlanmayacak. BetterHash’i oluşturan iki protokolden birisi olan “iş” protokolünden faydalanan bir madencinin başka bir havuzun blok şablonunu kullanabilmesi mümkün. Üstelik kullanıcılar hash güçlerini başka bir yere yönlendirseler dahi bu durum değişmiyor.

Son olarak BetterHash protokolünün Stratum’un sahip olmadığı bazı performans geliştirmelerini kullanıcılara sunduğunu da ifade etmemiz gerekiyor. Kim bilir belki de BetterHash sayesinde daha merkezsiz bir Bitcoin madenciliği mümkün olur.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.