X


Bitcoin Fiyatı Önümüzdeki Haftalarda Bu 3 Gelişme İle Yükselişe Geçebilir!

Lider kripto para birimi 20 Ekim’de rekor kırdıktan sonra düzeltme grafikleri çizmeye başladı. Ancak bu 3 gelişme yeni bir yükseliş başlatabilir.
12:22
27 Ekim 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lider kripto para birimi 20 Ekim’de 66.998 dolara ulaştıktan sonra bir düzeltme yapmaya başladı ve fiyat bugün 58.000 dolarlık seviyelere kadar geriledi. Peki, önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatını etkileyebilecek gelişmeler neler?

Taproot Güncellemesi

Taproot, şu anda ağda uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’u olarak tanımlanabilir. Bu yükseltme, bir dizi imzayı tek bir imza ile özetlemek için bir tür ana anahtarın oluşturulmasına izin veriyor.

Taproot ile birlikte Bitcoin’de (BTC) UTXI yani çoklu imza giriş işlemleri daha verimli şekilde gerçekleşebilecek ve bu işlem çok daha ucuz ve kolay hale gelecek. Ayrıca Taproot, ağ üzerindeki yükü hafifleterek işlem alanını %20 azaltabilir. Bu da saniye başına gerçekleşen işlem kapasitesini artıracak ve ücretleri önemli ölçüde azaltacak.

Ayrıca Taproot güncellemesi, akıllı sözleşmelerin de ağa gelmesini sağlayacak, böylece daha fazla benimsenme mümkün olacak.

Bir oylama aşamasının ardından Taproot 12 Haziran’da ağda kilitlendi. O dönemde yapılan açıklamalarda Taproot’un Kasım ayında uygulamaya alınacağı ifade edilmişti.

Taproot güncellemesi aslında Bitcoin ağı için oldukça önemli ancak topluluk bu konuyu çok fazla konuşmuyor. Dolayısıyla Bitcoin fiyatı üzerindeki belirsizliği sürse de bazı isimler Taproot’un BTC’yi olumlu etkilemesini bekliyor.

Tesla’nın Sinyali

Tesla öncelikle Mart ayında elektrikli otomobillerin alımında Bitcoin kullanılabileceğini açıklayarak ekosistemde büyük bir ses getirmişti. Ancak daha sonra firma çevresel endişeler sebebiyle Bitcoin işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Bitcoin kabulü nasıl ki BTC fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattıysa, işlemlerin durdurulması da Bitcoin fiyatını olumsuz etkiledi.

Ancak geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) sunduğu raporda şirket, gelecekte Bitcoin desteğini yeniden ekleyebileceğinin sinyalini verdi. Eğer bu hamle Kasım ayında gerçekleşirse BTC fiyatının yükselmesi beklenebilir.

ETF Onayları

Bilindiği gibi Amerika’nın bir Bitcoin ETF’ini onaylaması uzun zamandır bekleniyordu ve nihayet onay Ekim ayında geldi. Ayrıca bu durum beklendiği gibi BTC fiyatını pozitif etkiledi ve fiyat yeni bir rekor kırdı.

Ancak sırada bekleyen daha birçok Bitcoin ETF’i var ve bu ETF’lerin onaylanması da yine BTC fiyatını yukarı yönlü etkileyebilir. Eğer Bu ETF onayları Kasım ve Aralık aylarında gelirse BTC fiyatında yeni rekor seviyeler görülebilir.

Yine de bazı analistlere göre bu durum ilk BTC ETF onayı kadar etkili olmayabilir. Ama eğer saydığımız üç etken birleşirse BTC için ilk hedef olan 72.000 doların aşıldığı görülebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI