Reklam

Bitcoin ETF’lerinin Piyasaya Sürülmesinin Ardından, Kripto Para Fonları 1,47 Milyar Dolarlık Nakit Girişleri Kaydetti

Bitcoin'in yukarı yönlü fiyat hareketleri ile birlikte gelen ETF onayı, kripto paralara olan kurumsal ilgiyi önemli ölçüde arttırdı.
21:40
26 Ekim 2021
Kripto Paralar Haftaya Nasıl Başladı? Yükselişler ve Düşüşler
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin başta olmak üzere piyasadaki çoğu kripto paranın yukarı yönlü fiyat hareketleri yapması ile birlikte, kripto varlıklara yapılan yatırım da önemli ölçüde artış gösterdi. CoinShares’in raporuna göre, kripto para birimi fonları, Amerika Birleşik Devletleri’nde SEC tarafından onaylanan ilk Vadeli Bitcoin ETF‘inin piyasaya sürülmesinin ardından geçen hafta 1,5 milyar dolara yakın bir nakit girişi çekti.

Bitcoin’e Kurumsal Yatırım

Pazartesi günü CoinShares, kripto para fonlarına 1,47 milyar dolarlık yeni bir nakit akışı olduğunu bildirdi. Rapor, geçen hafta nakit girişlerindeki yüksek artışı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) iki Bitcoin ETF’i onaylamasına bağladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilk Bitcoin ETF onayı, BTC’nin tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine ulaşmasını sağlayan yükseliş hareketini, önemli ölçüde hızlandırdı ve kripto para ekosisteminde bir coşku dalgası yarattı. Kısa bir süre sonra SEC, bir Vadeli Bitcoin ETF’ini daha onayladı. Arka arkaya gelen ETF onayları, kripto para ekosisteminin geleceği açısından çok kritik bir gelişme olarak yorumlandı. CoinShares’ göre, ProShares geçen hafta kripto para piyasasına 1,2 milyar dolarlık bir yatırım getirdi.

Diğer Kripto Paralardaki Kurumsal İlgi

Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum‘da (ETH), art arda üç hafta boyunca azalan bir kurumsal ilgi gözlemlendi. CoinShares, geçen hafta Ethereum tabanlı fonlarda 1,4 milyon dolarlık nakit çıkışı olduğunu kaydetti. Bu nakit çıkışları da, ETH’nin tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine ulaşması ile birlikte gerçekleştirilen bazı kâr realizasyonlarına bağlandı.

Solana (SOL), Cardano (ADA) ve Binance Coin (BNB), sırasıyla 8,1 milyon dolarlık, 5,3 milyon dolarlık ve 1,8 milyon dolarlık nakit girişleri kaydetti. Tüm altcoin piyasası ise, Bitcoin’e kıyasla zayıf kalan 15 milyon dolarlık bir nakit girişi kaydetti.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar