X


“Bitcoin ETF’leri Kaçınılmaz Ancak Sakıncalı”

Ünlü Bitcoin yorumcusu ve yazar Andreas Antonopoulos BTC ETF'leri hakkında görüşlerini paylaştı. Antonopoulos'a göre ETF'ler piyasa için uzun vadede kötü sonuçlar doğurabilir.
08:30
4 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) kripto para kullanıcılarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Çok sayıda piyasa uzmanı konu hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunuyor. “Bitcoin’de Uzmanlaşmak” isimli kitabın yazarı Andreas Antonopoulos’a göre Bitcoin ETF’lerinin kabul edilmesi an meselesi ancak bu durum kripto paralara zarar verebilir.

Antonopoulos değerlendirmelerine ETF’lerin tanımını yaparak başlıyor. Ünlü yazara göre ETF’ler bir tür “aracı” tarafından piyasaya sürülen ve menkul değer olarak işleme alınabilen fonlardan oluşuyor. Başka bir deyişle BTC ETF’lerinin bir Bitcoin rezervi bulunuyor ve kullanıcılara bu rezervin hisseleri Bitcoin fiyatına göre satılıyor.

Bu yatırım sistemi kullanıcıların hisseleri aracılar sayesinde satın almasına ve menkul kıymetler borsasında işleme alabilmesine imkan sunuyor. Yani aslında kullanıcılar gerçekte Bitcoin sahibi olmuyor, aracı tarafından bulundurulan rezervdeki Bitcoin’lerin hisselerine sahip oluyor. Sonuç olarak Antonopoulos bu sistemin kullanıcılar tarafından fiyat manipülasyonu yapmak için bir fırsat oluşturduğu düşüncesinde.

Geçici fayda, uzun vadeli zarar

Antonopoulos Bitcoin ETF’lerinin kripto para piyasasına muhtemel etkilerini geçmişteki bazı örneklere atıfta bulunarak açıklıyor. Benzer ETF’lerin başlatılması piyasaların daha geniş yatırımcı kitlesine ulaşmasına neden olduğu için fiyatların artmasına neden olmuş. Ancak bu durum kullanıcıların piyasa manipülasyonu yapmalarıyla sonlanmış.

Sonuç olarak Antonopoulos Bitcoin ETF’lerinin kripto paranın gelişimi için olumlu sonuçlar doğuracağı algısına karşı geliyor. ETF’lerin kriptolar için berbat neticeler ortaya koyacağını ifade eden ünlü isim kullanıcıları bu konuda uyarıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar