X


Bitcoin (BTC)’de Yeni ATH Gelecek Mi? Güncel Fiyat Görümü!

Bitcoin yeniden yükselişe ne zaman geçecek? Yön tayini neden bu kadar uzun sürdü?
21:50
24 Kasım 2021

Bugünlerde uyanıp Bitcoin’i kırmızı görmek moral bozucu olabilir, ancak bu düşüşün sonsuza kadar devam etmemesi gerekiyor. Piyasanın en rahatsız edici dönemleri tam da bu belirsizlik günleridir. Peki bu sıkıcı dönem ne zaman sona erecek ve Bitcoin yeni ATH testine girişecek mi?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Sayısız sebep sayılabilir, başarısız direnç testleri, Evergrande krizi, artan DXY veya kripto regülasyonlarının piyasa üzerinde kurduğu baskı ve hatta Hindistan’ın kripto paraların önemli kısmını yasaklama niyeti. Yani piyasadaki düşüşün tam bir açıklaması kesinlikle yok. İşte bu yüzden kripto para piyasaları son derece volatildir ve anlamsızca hareketler yapabilir diyoruz.

Bu anlamsız hareketlerin önemli kısmı balina diye tabir edilen geniş portföye sahip yatırımcıların ve piyasa giren FUD’ların manipülasyonlarıyla tetikleniyor. Fiyatın aniden %3 artı veya eksi yapması elbette büyük kayıpları tek başına doğurmuyor. Asıl sorun özellikle yeni yatırımcıların FOMO veya FUD etkisiyle piyasanın yönünü tayin etmesidir. Yani bir tetikleyen ve bir de tetiklenen bulunuyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Ne Zaman Yükselecek?

Makro ölçekte, Bitcoin piyasası hala yükseliş durumunda. Belki de bu yüzden, fiyatlar düştükten iki hafta sonra bile, piyasa kârını elinde tutuyor. Kar realizasyonu arttığında, bir makro tepe oluşturma olasılığı da artar. Şimdi, son makro zirvenin tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olduğu düşünüldüğünde, bir sonraki zirvenin bir sonraki ATH olacağı son derece mantıklı.

Yukarıdaki grafikte kar realizesinin fiyatla uyumunu görüyorsunuz. Bununla birlikte, STH SOPR göstergesi 1.0’a geri dönmek yerine 1.0’ın altına inmek için daha da düştü. Genellikle bu, bir boğa piyasası sırasında trendin tersine döndüğünün bir göstergesidir ve SOPR 1 ve üstüne geri dönerse, ATH için umutlarımız artabilir.

Ancak uzun süre o bölgede kalmaya devam ederse, ayı piyasası korkusu gerçeğe dönüşebilir. Ek olarak, arzın yalnızca %85-90’ı kârdayken Bitcoin‘in boğa/ayı geçiş bölgesinde varlığı konusunda endişeler var.

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin’in piyasa davranışına bağlı olarak hala 50 bin dolara düşme olasılığı var. Ancak bu geri çekilmenin önümüzdeki birkaç gün içinde yaşanması veya artık yönün yukarı dönmesi gerekiyor. Yani zaman daraldı ve yatırımcılar yeteri kadar bezdi.

Sonuç olarak elde Bitcoin tutan ve yükseliş bekleyen çok fazla yatırımcı var. Güncel veriler ışığında birkaç haftaya kadar yeni ATH testinin gelmesi mümkün görünüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar