X

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Arasında Gerçekten Rekabet Var Mı?

Bitcoin ve Ethereum arasında ciddi bir rekabet olup olmadığı konusunda kripto para alanında farklı görüşlerin hakim olduğu görülüyor. 
12:45
10 Haziran 2021

En büyük iki kripto para birimi konumunda yer alan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) performansları açısından her zaman birbiriyle kıyaslanan varlıklar oldu. Bazı isimlere göre yükseltmeden sonra Ethereum’un farklı bir para politikası benimsemesi, varlığın deflasyonist olmasını sağlayacak. Bu da BTC ve ETH arasındaki rekabetin kızışmasına sebep olabilir.

Bitcoin ve Ethereum

Ünlü girişimci Mark Cuban daha önce yaptığı açıklamalarda Ethereum’un sürekli gerçekleşen güncellemeleri, yükseltmeleri ve çok yönlü kullanım durumları nedeniyle önümüzdeki zamanlarda daha popüler bir varlık haline geleceğini dile getirmiş.

TechCrunch’ın kurucusu Michael Arrington ise kısa süre önce yaptığı açıklamalarda, “Bu yıl ETH ile ilgili pek çok şey oluyor, Bitcoin’den çok daha fazla deflasyonist bir varlık. Bu yüzden Ethereum konusunda gerçekten heyecanlıyız.” sözlerini kullanmıştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak bir podcast yayınında bu konu hakkında konuşan on-chain analist Willy Woo, Ethereum’un 2017’den beri bir değer varlık deposu olarak Bitcoin ile rekabet ettiğini iddia etti. Ethereum ağı bu dönemden sonra önemli gelişmeler yaşadı ve ETH‘nin benimsenmesi fiyat artışına paralel olarak devam ediyor.

Rekabet İle İlgili Farklı Görüşler

Tüm bu görüşlerin yanı sıra Ethereum ve Bitcoin’in bir rekabet içinde olmadığını düşünenler de var. Örneğin; Glassnode’un kurucu ortağı ve CTO’su Rafael Schultze-Kraft Bitcoin ve Ethereum ağlarının rekabet içinde bulunmadıklarını düşündüğünü dile getirdi. CTO’ya göre Ethereum hala BTC’yi takip ediyor ve Bitcoin’den Ethereum’a doğru bir sermaye akışı gerçekleşmiyor.

Buna ek olarak bir kripto para yatırımcısı olan lark Davis de yakın zamanda paylaştığı bir Twitter gönderisinde, “Ethereum hakimiyeti artıyor çünkü uygulamaların patlaması, stake ödülleri ve gelecekte beklenen yenilikler nedeniyle çok fazla organik talep var. Talebi yüksek tutmak için milyarderlerin satın alması gerekmiyor.” sözlerini kullandı.

Dolayısıyla Bitcoin ve Ethereum arasında bir rekabet olup olmadığı konusunda farklı görüşler varken kısa vadede Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakmak gibi bir olasılığının olmadığı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar