X


Bitcoin (BTC) Vadeli İşlemlerinde Lider Değişti! Kurumsal Yatırımlar Artıyor!

Bitcoin vadeli işlem piyasasında CME Group liderliği ele aldı.
15:24
28 Kasım 2020

Ortaya çıkan en son sektör verileri, CME Group’un geçen ay açık pozisyonların artmasının ardından dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) vadeli işlemler piyasası haline geldiğini gösteriyor. Bu durumda CME Group, son zamanlarda ünü oldukça zedelenen OKEx’i geride bırakmış oluyor.

Bilindiği gibi OKEx para çekme işlemlerini durdurmuş ve uzun bir sürenin ardından geçtiğimiz günlerde yeniden başlatmıştı. Ancak kullanıcıların OKEx’ten çıkış yaptıkları görülmüştü.

Bitcoin Vadeli İşlem Piyasası

Cuma günü Twitter üzerinden yapılan bir açıklamada Arcane Research, CME’nin dünyanın en büyük Bitcoin vadeli işlem piyasası olarak OKEx’i geride bıraktığını duyurdu. Bir piyasa istihbarat firması olan Skew’in verilerine dayanarak Arcane Research, CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinde olan açık pozisyonların 1,16 milyar dolara ulaştığını dile getirdi. OKEx’te ise bahsi geçen rakamın 1,07 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Arcane Research konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kurumsal yatırımcılar burada” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak CME’nin Bitcoin vadeli işlem piyasası, tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yükselen lider kripto para birimi ile kar elde etmek isteyen daha fazla yatırımcının ortaya çıkması sayesinde geçen ay ikiye katlandı. Vadeli işlem yatırımı, sözleşme sahipleri pozisyonlarını bu tarihten önce ayarladıkları için özellikle vade bitimine yaklaştıkça bazen ağır dalgalanmalara neden olabiliyor.

Borsalar ve Vadeli İşlemler

Kripto para borsaları Binance ve Huobi de büyük vadeli işlem oyuncuları olarak ortaya çıktı. Açık pozisyonlara dayalı olarak Binance ve Huobi, sırasıyla üçüncü ve dördüncü en büyük BTC vadeli işlem platformları olarak karşımıza çıkıyorlar.

Öte yandan Arcane Research’ün listesinde de yer alan Bybit, bu haftanın başlarında yakında üç ayda bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi başlatacağını duyurdu.

Vadeli İşlemlerin Önemi

Vadeli işlem piyasası, Bitcoin‘in benimsenmesi için önemli bir adımdır. Çünkü geleneksel yatırımcıların artık işine girdiği anlamına geliyor. 2017 boğa piyasası büyük ölçüde bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirilirken, mevcut yükselişin daha derin kurumsal yatırımcılar tarafından tetiklendiği düşünülüyor.

Yatırım yöneticisi Wilshire Phoenix’e göre, özellikle CME, Bitcoin fiyat keşfi için hayati önem taşıyor. Phoenix’e göre CME’nin önemi yalnızca işlem hacmi ve açık pozisyon yoluyla değil, aynı zamanda spot fiyat oluşumu üzerindeki etkisiyle de görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar