X


Bitcoin (BTC) Ne Zaman Yükselir: Metrikler Ne Diyor?

2022'nin başından beri toparlanamayan Bitcoin (BTC), altın ile oranlı grafiklerinde bunları işaret ediyor.
14:00
17 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve önderliğini ettiği kripto piyasası, nihayet aralıklı olarak yükselişler sergileyebiliyor. BTC, yukarı hareketleri hedeflerken grafiklerinde güçlü destek aldığını öneren üç ana metrik bulunuyor.

Geri Çekilmeler ve Destek

Genel olarak bakıldığında BTC’nin %60 oranla geri çekildiği görülüyor. Ancak kripto uzmanları ve analistleri bu çekilmeye rağmen uzun vadeli BTC sahiplerinin, durumu tersine çevireceğini belirtiyor. Fidelity’nin direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin’in tarihi bir destek seviyesinde olduğunu söylüyor.

Timmer, Bitcoin’i analiz ederken özellikle altına oranına bakıyor. Altın’ın BTC için bir barometre olduğunu söyleyen analist, aynı zamanda BTC’nin modern ve dijital altın olduğunu da belirtiyor. Analist, BTC’nin bu oranda bir yükseliş tepesinden geri çekildiğini ancak sonrasında büyük bir destek üzerinde kaldığını bildiriyor. Bu oran, hem altının hem de BTC’nin üzerindeki satış baskısının sürdüğünü ve artık birleştiklerini de gösteriyor. Bu yazı yazılırken ise BTC, son 24 saatteki %3 kadar artışıyla yaklaşık 30.600 dolardan işlem görüyor.

Uzun Vadeli Sahipler

Başka bir zincir üstü ölçüm, BTC’nin 2014 ve 2018 diplerinden bu yana en zayıf yatırımcı direncinde olduğunu gösteriyor. Bu, BTC sahiplerinin piyasaya karşı zayıf kaldığını ve satış baskısının hiç olmadığı kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak yine de çok yıllı BTC sahiplerinin, BTC’lerini satmadığı ve özellikle tuttuğu da görülüyor. Uzmanlar, bu süreçte özellikle 11 Mayıs’tan sonra piyasada genç olmayan yatırımcıların BTC stoklarını artırdığını bildiriyor.

Genel olarak bakıldığında ise uzun vadeli BTC sahiplerinin sayısının değişmediği de göze çarpıyor. Bitcoin’deki %60’lık geri tepmeye rağmen bir yıldan fazla süredir BTC sahibi olanların %13’te kaldığı ve stokları eritmek yerine aksine üzerine ekledikleri görülüyor.

Timmer, hem zincir içi hem de teknik göstergelere göre BTC’nin ana destekte kalmanın yanı sıra onun düşük bir değerde kaldığını ve mutlak bir şekilde yükseleceğini belirtiyor. BTC için 30.600 dolar ve 31.150 dolar önemli destek seviyelerini ifade ediyor. Yani BTC’nin, gerçek yükselişlerini göstermek için öncelikle bu iki destek seviyesini aşması gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar