X

Bitcoin’in (BTC) Her Adımını Bilen Analistten Felaket Senaryosu

Kripto para trader'ı ve analisti Peter Brandt, Bitcoin (BTC) için felaket senaryosuna işaret etti ve yeni boğa koşusu için tarih verdi.
13:00
13 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geleneksel finans döneminden bu yana ticaret yapan ve Bitcoin‘in her adımını bilen analist olarak öne çıkan Peter Brandt, yakın tarihli bir tweet’inde, en büyük kripto paranın 2024’ün başlarına kadar yeni bir zirve yapamayacağını iddia etti. Ünlü grafik uzmanı, BTC’nin o zamana kadar dev bir yükseliş trendine girmesini bekliyor.

Kısa Vadede Yön Aşağı

Brandt, uzun vadede Bitcoin’de her ne kadar yükseliş bekliyor olsa da kısa vadede düşüşün sürmesini bekliyor. Ona göre, haftalık grafikte 31 Mayıs’ın en yüksek seviyesinin üzerinde fiyat kapanışı olmazsa BTC 12 bin 700 dolara seviyesine kadar düşebilir. Analist, yine de 20 bin dolardaki desteğin çok sağlam olduğunu kabul ediyor ve bu da şu an için böyle bir düşüş senaryosunun olası olmadığı anlamına geliyor.

DXY’ye Dikkat

Öte yandan Brandt, ABD dolar endeksinin (DXY) bu yıl daha da yükseleceğine inanıyor. Geçen ay, dolar diğer fiat para sepetine karşı yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Analist, DXY’nin 119 seviyesine kadar çıkabileceğine inanıyor, ki bu 2002’nin Şubat başından bu yana görülen en yüksek seviyenin görüleceği anlamına geliyor.

Böyle güçlü bir dolar rallisi, Bitcoin gibi riskli varlıklar için muhtemelen aşırı düşüşe yol açacak ve kripto para piyasası önemli ölçüde daha değer kaybedecek.

Finans danışmanlığı firması Guggenheim Partners’ın finans yöneticisi olan Scott Minerd, yakın zaman önce Bitcoin fiyatındaki düşüşün süreceği be 8 bin dolar seviyesinin tekrar ziyaret edilebileceği tahmininde bulunmuştu.

Bitcoin, yazım sırasında 2020’nin Aralık ayından bu yana görülen en düşük seviye olan 24 bin 36 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar