X


Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeni Bir Rekor Kırdı!

Bitcoin fiyatı 2020 yılının yeni rekorunu kırdı.
15:22
25 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) fiyatı oldukça karmaşık geçen bir haftadan sonra tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı. 23.200 dolar seviyelerinden yükselişe geçen lider kripto para birimi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 24.500 doları, TL karşısında ise 185.000 TL seviyelerini gördü.

Bitcoin 185.000 TL’yi Gördü

Aslında Bitcoin’in ralliye başladığı anlarda sadece 100.000 TL seviyelerinde olması bu yükselişin ne kadar inanılmaz olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Aslında Bitcoin fiyatının bu yükselişi, XRP’ye açılan dava sebebiyle gölgede kalan dev BTC işlemlerini takip edenler tarafından tahmin edilmişti.

Kurumsal yatırımcının kripto para sektörüne girişine aracılık eden Grayscale’in son günlerde rekor BTC işlemleri yaptığı ve yüklü transferler ile gündeme geldiği görülmüştü. Grayscale tek bir işlemde 11.000’den fazla Bitcoin alarak kurumsal yatırımcının bu karmaşadan faydalandığını ve alımlara devam ettiğini ortaya koydu. Bitcoin fiyatı tam da bu işlem sonrasında yükselişe geçti.

Altcoin Yatırımcıları Tedirgin

SEC’nin Ripple’a açtığı dava sonrasında kripto para sektöründe genel bir panik oluşsa da bu durumun genel olarak altcoinleri kapsadığı düşünülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in menkul kıymet olmadığı yıllar öncesinde bizzat regülatörler tarafından vurgulanmıştı. Altcoinler ise tam olarak bunun sıkıntısını yaşıyor ve an itibarıyla neredeyse önde gelen bütün altcoinlerin yatırımcıları tedirgin.

bitcoin

Bitcoin fiyatı ise bunlardan etkilenmeden yükselmeye devam ediyor. 20.000 dolar seviyesini kısa süre önce kıran BTC’nin bu noktadan sonra hangi seviyeye kadar çıkabileceğine dair ise hiçbir bilgi yok. Kurumsal alım devam ettikçe ve Bitcoin’in blok ödülü her 4 yılda bir yarılandıkça, daha yüksek BTC fiyatı görülebilir.

Dan Morehead: Bitcoin Bulmak Zorlaşacak

Ünlü CEO Dan Morehead kısa süre önce yaptığı açıklamasında Bitcoin için çok yakında likidite krizi başlayacağını vurgulamış ve bunun BTC için rekor getireceğini belirtmişti. Bitcoin fiyatında böyle bir etkinin başlaması kurumsal yatırımcının alımına yetişmek isteyen bireysel yatırımcıyı da hızlandırabilir ve eşi benzeri görülmeyen bir FOMO başlayabilir.

Son Bitcoin blok ödülü yarılanması 2020 yılında. yaşandı ve 2024 yılında çok daha farklı bir noktada yer alan Bitcoin görmemiz mümkün. Bitcoin’in blok ödülü yarılanması ile birlikte yeni BTC üretiminin yarıya inmesi, tam olarak Morehead’in ifade ettiği olaya işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar