reklamı kapat

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Ralliyi Başlatıyor Mu?

Piyasada yaşanan olumlu hareketler, daha yüksek seviyelerin geleceğini düşündürüyor.
08:15
10 Ekim 2020

Uzun süreli bir konsolidasyon aşamasının ardından nihayet dün kripto para piyasası hareketlendi. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimlerinde artı yönlü bir hareket olduğu görülüyor. Özellikle Bitcoin’in 11.000 doların üzerine çıkması dün piyasada “Bir artış dalgası mı başlıyor?” sorusunu akıllara getirmişti. Bu sabahki görünüme bakıldığında gerçekten bir yükseliş eğilimi içinde olduğumuz görülüyor.

Bitcoin Fiyatı

Aslında geride bıraktığımız 15 gün Bitcoin için pek iyi geçmedi. Öncelikle KuCoin’in bir hack saldırısına uğraması ardından BitMEX’in kara para aklama ve izinsiz bir borsa işletme sebepleriyle suçlanması ve son olarak Trump’ın koronavirüse yakalnması oldukça negatifr haberlerdi.

Hem yatırımcıların hem analistlerin büyük çoğunluğu bu haberlerin ardından liderlik kripto para birimi Bitcoin’de ve haliyle diğer altcoin’lerde büyük düşüşler olmasını bekliyordu. Ancak beklenen olmadı ve Bitcoin hoş bir sürprizle artışa geçti. Dün 11.000 dolar bandını aşan BTC bu sabah 11.490 dolara kadar ulaştı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 11.400 dolardan işlem gören Bitcoin için 11.200 dolar seviyesinin çok önemli olduğu ve bu seviyenin aşılmasının ardından 11.850 dolara kadar yükseliş eğiliminin bir dirençle karşılaşmadan devam edeceği ifade ediliyordu. Dolayısıyla eğer tahminler doğruysa 11.850 dolara kadar bir yükseliş görebiliriz.

Ethereum ve Ripple Fiyatı

Bitcoin’in artışa geçmesi ile altcoin’lerde de artışlar başladı. Aslında analistler özellikle küçük hacme sahip altcoin’lerin mevcut artıştan beklendiği kadar büyük etkilenmeyeceğini düşünüyordu. Grafiklere bakıldığında gerçekten devasa artışlar yok ama neredeyse tüm piyasa yeşile bürünmüş durumda.

Özellikle Ethereum’un (ETH) iyi bir performans sergilediği görülüyor. Başlayan yükseliş ivmesi ile birlikte 378 dolara kadar yükselen ETH yazının yayına hazırlandığı sırada %7,50’lik artışla 375,86 dolardan işlem görüyor. Özellikle ETH 2.0’ın yaklaşıyor olması bu tip artışlarda Ethereum’un yoğun ilgi görmesini sağlıyor gibi görünüyor.

Piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü altcoin olan Ripple’ın (XRP) ETH kadar iyi bir performans sergilemediğini görüyoruz. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2567 dolardan işlem gören XRP, 24 saat içinde 0,2581 dolara kadar yükseldi. Diğer kripto paralara bakıldığında %2,30 gibi bir artışla geride kalan XRP’nin arkasındaki şirket aslında önemli açıklamalar yapmıştı ve bu açıklamaların fiyata yansıması bekleniyordu.

Ripple, bir kredi hizmeti başlattığını ve ODL hizmetini kullanan herkesin XRP ile kredi alabileceğini ifade etmişti. Ama çoğu zaman olduğu gibi Ripple’ın attığı adımların XRP fiyatı üzerinde etkisi olmamış gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.