X

Artık Sıra Kriptolarda: Bitcoin (BTC) Durdurulamaz!

Kripto piyasası, her yıl Nisan ayında gördüğümüz kripto baharını beklerken Bitcoin (BTC), bu hamlelerle artık durdurulamaz olduğunu kanıtlıyor.
14:20
20 Nisan 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun süredir Bitcoin (BTC) ve onu takip eden kripto piyasasının düşüşlerini gözlemliyorduk. Dün bu, aşılarak yükseliş sinyalleri kendini göstermeye başlamıştı. Bugün ise Bitcoin, 41.500’ü aşarak önemli bir direnç noktasını kırıyor.

Altın BTC Dolar

Piyasa değerine göre ilk 60 kripto para birimine bakıldığında hepsinin yeşil grafikler sergilediğini görebiliyoruz. Bunun yanı sıra Bitcoin, artık satın alım bölgesinde olduğunu ispatlıyor. Bu süreçte altın ise giderek değer kaybediyor. Dolayısıyla artık Bitcoin’in rönesansı başlıyor ve yükselişler durdurulamıyor.

Öte yandan Amerikan Doları, geleneksel piyasalardaki hakimiyetine tekrar dönüyor olarak gözüküyor. Ki bu Bitcoin (BTC)’nin lehine oluyor ve onu direkt olarak yukarı yönlü itiyor. Doların artı fiyat performansı, tarihte hep BTC fiyat sıçramasına sebep olduğu biliniyor. Altın ise %3’e yakın bir değer düşüşü görüyor. Bununla birlikte analistler, kriptolarda volatilite öncesi fiyat sıkıştırmasının arttığı zamanların yaşandığını belirtiyor.

BTC Fiyat Hareketleri

Uzun vadede bakıldığında Bitcoin (BTC)’nin büyük getiriler elde ettirme şansının hep daha yüksek olduğu herkesçe söyleniyor. Tarih, yine yanıltmıyor ve her seferinde BTC’nin bir şekilde yatırımcılarına kazandırdığı görülüyor. Bu yazı yazılırken ise BTC, %2’nin üzerindeki artışıyla yaklaşık 41.570 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, uzun süredir 41.000 doların üzerine çıkamıyordu. 3 Nisan’da BTC’nin 47.000 dolara kadar çıkışını izlemiştik. Sonrasında BTC, düşüşler yaşamış ancak 10 Nisan’da tekrardan 43.000’e kadar çıkabilmişti.

Bunların yanı sıra BTC, haftalık olarak bakıldığında %3 kadar artış göstererek haftalık kayıplarını toparlamış olarak gözüküyor. Ayrıca BTC, aylık olarak %0,5 gibi bir artış gösteriyor ki bu aylık edindiği kayıpları da telafi ettiğini gösteriyor. Her ne kadar BTC, geçen yıl Nisan’da olduğu kadar bu yıl net bir yükseliş performansı sergileyemese de uzmanlar, bunun ABD enflasyonu ve bunun sonrasında FED’in para sıkılaştırma politikası gereği geç gelebileceğini belirtiyordu. Bitcoin, artık bu yükselişlere hazır olduğunu kanıtlıyor ve geciken kripto baharına zemin hazırlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar