X


Bitcoin (BTC) Dominance Yorum: Altcoin Rallisi Bu Sefer Başladı mı?

Bitcoin dominance, altcoin rallisi için fırsat verecek mi?
12:41
7 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 37.500 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bitcoin’in bu yükselişi ile beraber kripto para piyasasının toplam değeri tarihte ilk defa 1 trilyon dolar seviyesini gördü. Buna rağmen söz konusu rallinin sadece Bitcoin endeksli olmadığı gözlerden kaçmıyor. Bitcoin’in inanılmaz ve sınırları zorlayan yükselişine rağmen altcoinlerin Ethereum önderliğindeki yükselişi, Bitcoin dominance seviyesinin 70 altında kalmasına yol açtı.

Bitcoin Dominance Yorumları: Tehlike Ne Durumda?

Bitcoin dominance yorumları kesinlikle altcoin yatırımcıları için çok önemli. Bitcoin dominance, lider kripto para biriminin toplam piyasa değerinin kripto para piyasasının toplam piyasa değerine oranı olarak biliniyor. Yani Bitcoin dominance seviyesi ne kadar yükselirse lider kripto para birimi piyasaya o kadar hakim denilebilir.

btc dominance

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Uzmanların Bitcoin dominance yorumlarına bakıldığında ise bunun 73 seviyesinden dönmesi oldukça olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Bitcoin fiyatı daha önce 2018 yılındaki rallide yine benzer seviyeyi test edip buradan dönmüş, dönüşün devamında ise altcoin rallisi başlamıştı.

BTC Piyasa Hakimiyeti 70 Altında Kalmalı

Bitcoin fiyatının inanılmaz yükselişine rağmen BTC piyasa hakimiyetinin 70 altında kalması da tam olarak buna işaret ediyor. Bitcoin dominans için kritik seviye ise 64 olarak biliniyor. Eğer Bitcoin, ABD’deki karmaşa ile yaşadığı yükselişini durdurur ve yeniden 35.000 dolar altına gerilerse, bu durum altcoin rallisinin en büyük öncüsü olabilir.

Bitcoin fiyatının yükselişi durmadan altcoinlerde genel bir artış görülürse de BTC dominance seviyesi beklendiği gibi gerileyebilir. Ancak eğer Bitcoin fiyatı 38.000 dolar direncini de kırarak 40.000 dolara kadar yükselirse, dominance eski noktasına yani 73 seviyesine kadar çıkacaktır.

Altcoin Rallisi Gecikti

Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yeniden 73 üzerine çıkması ve 80 seviyesine doğru yol alması ise altcoinler için gerçek bir “katliam” şeklinde yorumlanabilir. Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un 1.200 dolar seviyesini destek haline getirdiği şu günlerde altcoin yatırımcılarının ihtiyaç duyacakları en kötü olayın bunun gibi bir yükseliş olduğu söylenebilir.

Bitcoin fiyatı ise ABD’deki karışıklıklar ile yükseliş elde etse de bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ivmesini kaybetmiş ve alış baskısını azaltmış gibi gözüküyor. BTC fiyatının asıl yönü ise haftalık kapanış ile belli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar