Bitcoin (BTC) Bu Seviyelere Gevşeyebilir! Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

Bitcoin (BTC) fiyatı düşecek mi? Kısa ve orta vadeli beklentiler neler?
21:35
4 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün gelen FED açıklamalarına rağmen güçlü kalan Bitcoin (BTC) fiyatı hafta sonuna yaklaşırken yeni bir destek arayışına girebilir. Tahvil alımlarının bu ay itibariyle 15 milyar dolar azaltılacak olması sürpriz olmadı, ayrıca faiz artırımıyla alakalı henüz erken minvalindeki söylemler piyasaları rahatlattı. Peki Bitcoin (BTC) için kısa vadeli görünüm neye işaret ediyor, altcoinler nasıl etkilenecek?

Bitcoin (BTC) Düşebilir

Bitcoin, geçtiğimiz hafta 60.000 dolar destek ile 64.000 dolar direnç arasında dar bir aralıkta işlem gördü. Fiyatın 67.000 dolarda ulaştığı yeni ATH sonrasında yükseliş ivmesi yavaşlamış görünüyor. Bireysel yatırımcıların kısa vadeli hedefler doğrultusunda yaptığı kar satışları da bu baskılamaya katkıda bulunuyor.

Yazı hazırlandığı sırada 61.000 dolardan alıcı bulan Bitcoin (BTC) güne %2,6 zararla devam ediyor. Dört saatlik grafikteki göreceli güç endeksi (RSI) BTC’nin 58.000-60.000 dolarlık destek bölgesine doğru gevşeyebileceğini gösteriyor. Bunun için 60.000 dolar desteği çok yakından takip edilmelidir. Burada tutunamayan Bitcoin (BTC) 53.000 ile 54.000 dolar arasında (50 Günlük Hareketli Ortalama) yeni bir durak arayacaktır.  Haftalık RSI, BTC fiyatındaki düşüşten önce gelen Nisan ve Eylül’e benzer şekilde aşırı alım bölgesine yaklaşıyor.

Kısa vadeli görünüm düşüş beklentilerini güçlendirse de fiyat son çeyreklerde genellikle başarılı bir performans izliyor. Buna göre Aralık ayına kadar yeniden 67.000 doların üzerinde bir fiyat görebiliriz. Elbette bunun için belirtilen desteklerin güçlü kalması gerekir.

Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

Piyasanın büyük ölçüde Bitcoin (BTC) tarafından domine edildiğini herkes biliyor. Buna göre yaşanacak bir düşüş altcoinlerin önemli kısmını olumsuz etkileyecek. Özellikle Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve BNB daha şimdiden %2’nin üzerinde kayıplar yaşıyor. Hali hazırda Ethereum (ETH)’ın 4.500 dolar seviyelerini kaybetmesi de bunu destekliyor.

Altcoin yatırımcıları BTC fiyatının daha volatil olduğu bugünlerde daha tedirgin olacaktır. Bu yüzden altcoinlerde ani satışlara kendimizi hazırlamalıyız. Birçok altcoinin fiyatı, Bitcoin konsolide olduğu sürede şişti. Güncel destek bölgelerini yakından takip ederek zararlarınızı minimize edebilirsiniz. Diğer önemli bir detay, siz bu destekleri stop olarak kullanmasanız da yatırımcıların önemli kısmı buradan çıkış yapacağı için fiyat düşüşleri derinleşebilir. Elbette tüm yatırımlarınızda alacağınız kararlardan siz sorumlusunuz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar