Reklam

Bitcoin Kredi Siteleri

Kolaylıkla kripto para birimleri ile kredi çekebileceğiniz siteleri sizler için derledik...
03:31
19 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin ve kripto paralar eşten eşe gönderim özelliğiyle hayatımızın farklı alanlarını etkilemeye devam ediyor. Bu zamana kadar Bitcoin’i; ödeme yöntemi, yatırım aracı, para gönderme veya havale yapma aracı olarak çokça kez yazdık çizdik. Bu yazımızda ise çokça merak edilen; eşten eşe “Bitcoin ile borç alma ve verme” ve “Kriptolar İle Kefilsiz, Evraksız ve Formalitesiz Kolay Kredi” ve “Bitcoin ile kredi alma ve kredi verme” gibi kavramlardan  bahsedeceğiz.

Kefilsiz, Evraksız ve Formalitesiz Kolay Kredi

Bankaların kredi kullandırırken bir çok sorun çıkarması, kefil, hayat sigortası, kredi skoru gibi bir çok sıkıntılı sürecini artık Bitcoin ve kripto değerleri kullanarak geride bırakabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda bireyden bireye borç sistemini deneyen projeler ne yazık ki başarısız oldu. Ancak artık işletmeden bireylere kefilsiz, evraksız ve formalitesiz kredi dönemi başladı. Sizin için kefilsiz, evraksız ve formalitesiz kolay kredi sağlayan şirketleri inceledik.

Kripto Paralar ile Kredi Almak

Bu siteler kredi almak isteyen kullanıcılarla yatırım yapmak isteyen, yani borç vermek isteyen kullanıcıları buluşturuyor. Bu sektörün temel amacı; iki tarafın da güvenli bir şekilde, bankalar veya geleneksel aracı finans kurumlarına ihtiyaç olmadan borç alış-verişi yapılmasını sağlamak. Bunun için de, hem kredi alacak hem de kredi verecek kişilerden güvenliği arttırmak için bazı bilgiler isteniyor. Bu bilgiler arasında sosyal medya hesapları, telefon, e-posta, iletişim bilgileri, finansal durum gibi kullanıcıya ait bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler ayrıca borç alma veya borç verme limitlerini de etkiliyor, genel olarak bir kullanıcı sisteme kendisi hakkında ne kadar çok bilgi verirse kredi limiti de buna paralel olarak artıyor. Limitler ayrıca kullanıcının zamanında yaptığı geri ödemeler ve sağladığı kredilerle de artabiliyor. Borç alımlarında zamanında yapılan ödemeler borç alma veya verme limitinizi olumlu yönde etkileyerek arttırabiliyor. Şimdi konuyla ilgili kredi verme veya kredi alma için kullanılan siteleri inceleyelim.

Binance

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur. Platform kredi alma ve verme seçeneğiyle de adından söz ettiriyor.

Celcius Network

Yine ABD merkezli Celcius Network bireylerin 3.000 USD ve üzeri nakit ihtiyaçları için kripto paralarına karşılık yıllık %3,71’den başlayan faiz oranlarıyla kefilsiz, evraksız ve formalitesiz kredi imkanı sunmakta. Bu rakamı elde etmek için faiz ödemelerini CEL coin ile yapılması istenmekte ve kredi/karşılık oranı %25 civarında olması gerekli. Diğer taraftan kripto paralara %10’a varan yıllık faiz geliri sunan Celcius Network sektöre hızlı girdi diyebiliriz. CEL coin şu anda Liquid borsasında işlem görmekte, her hafta Celcius Network, Liquid borsasında kar dağıtımı ve faiz ödemeleri için CEL coin alacak. İlk alımında 2 milyon $ civarında bir alım gerçekleştirdi.

BTCPop

BTCPop: Eşten eşe kredi ve borç verme sitesi BTCPop’da; LTC, DOGE, ZRC, NMC ve DASH gibi altcoin’lerin takası yapılabiliyor; fakat hacimlerin yüksek olmadığını şimdiden belirtelim. Sitede BTCJam’deki gibi NOTE özelliği de var. Bu zamana kadar BTCPop üzerinden 7000’in üzerinde kredi verme işlemi tamamlandı ve 8000 adete yakın Bitcoin kredi olarak verildi. İngiltere merkezli sitenin ayrıca 9000’e yakın kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Bitbond

Bitbond: Yukarıda bahsettiğimiz diğer üç siteye göre nispeten daha düşük hacimli olan Bitbond’da bu zamana kadar 280 bin doların üzerine kredi verildi ve site 16.000’in üzerinde kayıtlı kullanıcıya hitap ediyor. Sistemin işleyişi diğer sitelerle aynı; fakat diğerlerinden farklı olarak site içerisinden Bitcoin satın alım fırsatı var. Almanya merkezli şirket bireylerden ziyade ticari kredilere odaklanmış durumda. Şirketlerin geçmişleri hakkında bilgileri aldıktan sonra eğer kendi içinde yürüttüğü algoritmaya göre iyi puan alınabilirse kredi 24 saat içerisinde onaylanıyor. Aylık %1 civarında bir faiz ile şirketlere kefilsiz, evraksız ve formalitesiz kredi veren Bitbond aynı zamanda da yıllık %4 civarında faiz verdiği gibi başlattığı STO ile de yatırımcılara karlı bir işletmeye ortaklık imkanı sunmakta.

Nexo

Nexo: ICO olarak başlayan Nexo projesi artık işleyen bir şirket. Nexo kripto değerlerinizin %75`ine karşılık gelen oranda yıllık %8 gibi düşük faizle kredi sunmakta. Eğer kredi ihtiyacınız yoksa Euro ve stablecoin denilen USDT gibi kripto paralara da yıllık %6,5 gibi yüksek bir faiz vermekte. Eğer Nexo koin ile kredi çekmek isterseniz daha düşük faizden yararlanabilirsiniz. Benzer şekilde Nexo koin tutarak şirketin gelirlerine ortak olabilirsiniz.

Cred

ABD merkezli Cred bireylere kredi verme ve yine bireylerin kripto paralarına getiri almalarını sağlıyor. Faiz oranları hakkında net bilgi barındırmayan Cred, bireylere faiz getirisini Uphold üzerinden sağlamakta. Kripto dünyanın güvenilir şirketlerinden olan Uphold ve Cred yaptıkları anlaşma sonrasında Uphold müşterileri kripto değerlerini Cred üzerinden işletebiliyor ve gelir elde edebiliyor. Cred çıkarmış olduğu LMA coin ile yatırımcılara daha yüksek faiz almalarına imkan sunuyor.

Kambo

İngiltere merkezli bir şirket olan Kambo sektörün yeni oyuncularından. Bitcoin ve Ethereum kullanarak kolayca kefilsiz, evraksız ve formalitesiz kredi imkanı sunmakta. Kredi sunarken yıllık %14 gibi diğer rakiplerine göre yüksek bir faiz istemekte ancak kredi/karşılık oranı sektörün en yükseği ve %75 civarında. Şimdilik faiz geliri imkanı sunmayan Kambo’nun sektörde önemli bir yer edineceğini söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar