X

Bitcoin ATM’lerinin Piyasa Değeri 2023’te Kaç Milyon Dolara Ulaşacak?

MarketsandMarkets'ın yaptığı araştırma sonucu elde edilen veriler kripto paraların benimsenmesi konusunda geleceğe ışık tutuyor.
12:00
2 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paraların benimsenmesi arttıkça Bitcoin ATM’leri de doğru orantılı olarak artıyor. Coin ATM Radar’ın verilerine göre dünya genelinde 3649 Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Bitcoin ATM’lerinin sayısı arttıkça kripto paralar hayatımızda daha çok yer edinecek. Öyle ki beş yıllık süreçte Bitcoin ATM’lerinin bileşik yıllık büyüme oranının %50’lere ulaşması bekleniyor.

Veriler, araştırma şirketi MarketsandMarkets tarafından yapılan çalışmalar sonucunda elde edildi. MarketsandMarkets, Bitcoin ATM piyasasının 2018 ile 2023 yılları arasında %54,7’lik bileşik büyüme oranına ulaşacağını iddia ediyor. Eğer MarketsandMarkets’ın araştırması haklı çıkarsa Bitcoin ATM piyasasının toplam değeri 5 yılda 144,5 milyon dolara ulaşacak.

Coin ATM Radar’a göre günde yaklaşık 4 Bitcoin ATM’si kuruluyor. Bitcoin ATM piyasasının toplam değerinin 2017 yılında 6,8 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bitcoin ATM piyasasının toplam değeri 2018 yılında 16,3 milyon dolarlık büyüme kaydetti.

MarketsandMarkets’ın elde ettiği verilere göre kullanıcıların alım satım işlemlerini gerçekleştirebildiği çift yönlü ATM’ler tek yönlü ATM’lerden daha yüksek bir bileşik yıllık büyüme oranına sahip olacak. Ancak güncel verilere göre tek yönlü Bitcoin ATM’leri piyasanın %62,49’luk kısmını oluşturuyor, çift yönlü ATM’lerde ise bu oran %37,51 seviyesinde.

Şu anda Kuzey Amerika ülkeleri Bitcoin ATM’leri alanında liderliği elinde bulunduruyor. MarketsandMarkets’ın araştırması, Kuzey Amerika ülkelerinin bu liderliği 2023 yılına kadar elinde tutmaya devam edeceğini gösteriyor.

Kuzey Amerika ülkeleri şu anda mevcut Bitcoin ATM’lerinin %73.07’sine sahip

Özellikle ABD’nin Bitcoin ATM’leri konusundaki hakimiyetini söz konusu 5 yıllık dönemde de sürdürmesi bekleniyor. Bir diğer Kuzey Amerika ülkesi Meksika, 2017 yılında finansal teknolojiler alanında yaptığı düzenlemelerle Bitcoin’i yasallaştırmıştı. Coin ATM Radar’dan elde ettiğimiz verilere göre şu anda ABD’de 2198, Kanada’da 639, Meksika’da ise 11 lokasyonda Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar