reklamı kapat

Bitcoin ATM’lerinin Geleceği

Bitcoin ATM'leri kripto para yatırımcıları ve kullanıcıları için bir ihtiyaç haline gelmeye başlıyor...
6 Ağustos 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto para sahipleri, yatırım yaptıkları parayı hızlıca geleneksel paralara çevirip harcamak istiyor. Dolayısıyla kripto para ATM’lerine olan piyasa ilgisi de büyüyor. Ayrıca bu durum kripto para ATM’lerini üreten şirketler arasındaki rekabeti de arttırıyor.

Statista’nın verilerine Bitcoin ATM’lerinin sayısı 2017 yılında dört katına çıktı ve her geçen gün yeni bir Bitcoin ATM’sinin kurulduğunu görüyoruz.

İlk kripto para ATM’si 2013 yılında Vancouver’da bir kahve dükkanına yerleştirildi ve şu anda dünya çapında yaklaşık olarak 3502 tane ATM var. Mevcut kripto para ATM’lerinin yarısından fazlası en az bir altcoin’i ve Bitcoin’i destekliyor. Bunun yanında ATM’lerin %49’u Litecoin’le ve %32’si Ethereum’la işlem yapmaya izin veriyor. Bir kripto para ATM’sinde işlem yapmanın ortalama ücreti ise transferin yaklaşık %8’i kadar.

Öte yandan kripto para ATM üreticileri, yatırımcılar için yeni bir kanal açıyor ve bu ekosisteme sermaye girişi sağlıyor. Genesis Coin kripto para ATM piyasasının %33’lük bir kısmına sahipken pazar payının %26’sı General Bytes’ın elinde bulunuyor. General Bytes yaptığı bir açıklamada, 2014 yılından bu yana 53 ülkede toplam 1700 ATM kurduğunu ifade etti. 2013 yılında kurulan EasyBit ise piyasadaki 60 ATM’nin sahibi.

Kripto para ATM’lerine talep var

Kripto para ATM’lerine olan ihtiyacı kripto para yatırımcılarının tutumları belirliyor. Çünkü bazı yatırımcılar bankalar gibi merkezi finansal kurumları kullanmak istemiyor. Ayrıca kripto para kullanıcıları hareket halindeyken de paralarını anında kullanabilmek istiyor. Kripto para ATM’leri de tam olarak buna izin veriyor.

ATM üreticisi EasyBit’in CEO’su Mike Dupree, kripto para fiyatlarındaki düşüşün ve düzenleyicilere yönelik kaygıların piyasayı etkilediğini kabul ediyor ve “Kripto para birimlerinin çekiciliği, servetinizi desteklemek için bir finans kurumuna bağlı kalmamanızdan kaynaklanıyor. Gelecek merkezsiz uygulamalarda ve düzenlemeler eninde sonunda buna ayak uyduracak.” sözlerini sarf ediyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.