X


Bitcoin Artık Gazetelerin Manşetlerinde Yer Alıyor

Bitcoin, Çin’in bugünkü devlet gazetesinde manşette yer aldı...
11:00
11 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin yeni haftaya yükseliş eğilimiyle başlarken, Bitcoinist’in haberine göre, Çin’in yerel gazetelerinde Bitcoin ve Blockchain teknolojisi manşet haberler haline gelmeye başladı.

Bitcoin Manşetlerde

Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi yayın organı olan Xinhua’nda bugün “Bitcoin: Blockchain Teknolojisinin İlk Başarılı Uygulaması” başlıklı bir makale yayınladı ve makale manşette yer aldı. Makale ilk olarak Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham tarafından Twitter üzerinden paylaşıldı.

Bitcoin’in her ne kadar manşetlerde olması güzel bir haber olsa da makalede sürekli Bitcoin’den övgüyle bahsedilmiyor. Makale şu şekilde başlıyor:

Her şeyden önce Bitcoin, elle tutulur bir para birimi değildir. İnternette üretilmekte ve işletilmektedir… (Ulusal yasalar ve devlet kredisi tarafından desteklenen) banknotların aksine Bitcoin, tamamen modern teknoloji yani internet çağında doğmuştur.

Çin’in böyle bir açıklama ile Bitcoin makalesine başlaması aslında şaşırtıcı değil. Çünkü Çin zaten halkını dijital varlıkları kullanmak konusunda sınırlandırmak isteyen bir ülke. Dolayısıyla Çin’in Bitcoin’i eleştirmesi beklenen bir hareket. Ancak bununla beraber bir devlet yayında da ilk sayfadan verilen Bitcoin makalesi, tüm halkın Bitcoin konusunda fikir sahibi olmasını da sağlayabilir.

Yapılan açıklamalara göre makalede, kriptografiye, konsensüse, madencilik faaliyetlerine ve ödül yarılanmasına da kısaca değinildi. Ayrıca Blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığından da bahsedildi.

Makalede Bitcoin’in özelliklerinden ise şu ifadelerle bahsedildi:

Yüksek anonimlik sayesinde hesap sahibinin kimliğini kimse tanıyamıyor. İnsanlar banka havalesinde olduğu gibi çeşitli kimlik bilgilerini doğrulamak zorunda kalmadan Bitcoin ile serbestçe para transfer edebiliyorlar.

Olumsuz İfadeler

Bu pozitif ifadelerin hemen arkasından Bitcoin’in karaborsa ve darknet işlemlerinde kullanımının yüksek olduğu ifade edilerek risklerden de bahsedildi. Ayrıca fiyat volatilitesi konusunda da uyarılarda da bulunuldu ve şu ifadeler kullanıldı:

Bitcoin fiyatı büyük dalgalanmalar yaşıyor. Bitcoin sadece bir demet veriye dayanıyor. Gerçek para ve fiziksel mallarla bağlantılı değilse, fiyatın istikrarını sağlamak zordur.

Her ne kadar uyarılar da yapılsa Çin bu hamle ile Bitcoin’e ısınmış gibi görünüyor. Çin kendi tasarladığı merkez bankası destekli dijital para birimi için de banka hesabı zorunluluğu olmayacağını bildirerek bir nevi Bitcoin benzeri para üzerinde çalıştığını ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar