X


Bir Sahte Satoshi Nakamoto Vakası Daha: Emeklileri Dolandırdı!

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden kişinin emeklileri dolandırdığı ortaya çıktı.
09:00
15 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin‘i (BTC) icat ettiğini iddia edenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor ve bunların sonu genellikle dolandırıcılık ile bitiyor. Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden bu seferki sahtekar ise Jerg Molt oldu. Aslında bundan yaklaşık iki hafta önce de bir etkinlikte Satoshi olduğunu iddia etmesi ve 250.000 BTC’ye sahip olduğunu vurgulaması ile gündeme çıkan Molt, neden böyle bir yalan söylediğini sonunda belli etti.

Molt’un, 2017 yılından bu yana bir Ponzi yapısını yürüttüğü ve emeklilerden Satoshi olduğunu iddia ederek ”Bitcoin Emeklilik” planı aracılığıyla ciddi paralar topladığı ortaya çıktı. Molt bu teşkilatı ilk kurmasından bu yana yaklaşık 7.000 kişinin en az 0,1 Bitcoin’ini aldı ve bu yazının kaleme alındığı birim fiyata göre 6 milyon dolar üzerinde bir para topladı.

5 Yıl Sonra 2 Bitcoin Al!

2018 yılında bizzat Molt tarafından çekilen bir videoya göre ise bu miktar 25 milyon doları bile aşıyor olabilir. Molt’un Bitcoin sitesine bakıldığında emeklilere ”en az 500 dolar yatırma karşılığında beş yıl sonra 2 Bitcoin verileceği” vaadi verilmekte olduğu görülüyor. 2017 yılından beri aktif olan bu yapının ilk ödemelerinin 2022 yılında yapılması gerekiyor ve Molt’un bu tarihten önce ortadan kaybolmasına kesin gözüyle bakılmakta.

Bitcoin’in anlık değeri 8.600 dolara göre hesap yapacak olursak, bu yatırımcılara yıllık yüzde 320 faiz verilmesi anlamına geliyor ki yapı temel olarak bir ponzi yapısının aynısı niteliğinde.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar