Reklam

Bir Kripto Para Birimi Daha Yüzde 51 Saldırısına Uğradı!

Vertcoin yine yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.
21:00
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektöründeki madencilik gücünü merkeziyetsiz tutmayı amaçlayan bir kripto para projesi olarak bilinen Vertcoin, bir yıl içerisinde ikinci yüzde 51 saldırısına maruz kalarak başarılması zor bir duruma imza attı.

Vertcoin‘in ana blockchain ağındaki 603 blok, saldırgan tarafından oluşturulan 553 blok ile değiştirildi. Projenin önde gelen geliştiricisi James Lovejoy‘un GitHub üzerinde yaptığı açıklamada 1 Aralık tarihinde 5 adet çifte harcama eyleminin bu duruma sebep olduğu vurgulandı ve saldırının maliyetinin yaklaşık 29 dolar olduğu tespit edildi. Saldırının şu an için Coinbase üzerinde hesabı olan birisi tarafından yapıldığı bilinse de, kişinin kimliği tespit edilemedi.

Yüzde 51 saldırısı olarak bilinen olay bir kişinin veya kurumun ilgili kripto para biriminin hash gücünün yarısından fazlasını ele geçirmesi ile mümkün olmakta. Bu da saldırıyı yapan kişiye ağı istediği gibi düzenleme yetkisi veriyor.

Bitcoin’e Yüzde 51 Saldırısı Yapılabilir Mi?

Bitcoin (BTC) veya diğer önde gelen kripto para projelerinin yüzde 51 saldırısına maruz kalmasını engelleyen temel unsur ise ağın hash rate’inin aşırı yüksek olması. Saldırganların buraya yüzde 51 saldırısı yapması için ağın çoğunluk hash rate’ini ele geçirmesi gerekiyor ki bu milyonlarca dolarlık bir masraf anlamına gelmekte.

Vertcoin bundan tam olarak bir yıl önce 100.000 dolara mal olan bir yüzde 51 saldırısı daha yaşamıştı. Vertcoin ilk saldırı sonrası madencilik algoritmasını Lyra2REV3 isimli bir algoritma ile değiştirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar