reklamı kapat

Biotron Yeni Bir Ortaklık Sağladı

24 Mart 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Blockchain temelli veri analiz platformu Biotron.io, tıbbi veri şirketi Diagnose.me ile sağlık sektöründe verilen hizmetleri daha iyi hale getirebilmek amacıyla bir ortaklık sağladı. Bu ortaklığın Biotron platformunun veri toplama ve analiz etme alanlarındaki gücüne güç katacağı düşünülüyor. Diagnose.me platformunun sağlık tanıları ve araştırmaları alanlarında sahip olduğu deneyimini arkasına alan Biotron büyümesine hızla devam edecek.

Biotron ekibi Diagnose.me platformunu sağlık alanındaki faaliyetleri için özel olarak seçti. Veri analizlerini kullanarak sağlık sektöründe yenilik yapmak amacında birleşen iki platform büyük bir titizlikle çalışmalarını sürdürüyor.

Biotron.io’nun kurucu ortağı Peter Dendis bu ortaklığa ilişkin açıklamalarda bulundu. Dendis yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Biotron yüksek kalitedeki verileri ve uzmanlığını kullanarak hayata dair sorunları çözebilmeyi hedefliyor. Diagnose.me platformunun alanında sahip olduğu deneyim Biotron’un hedeflerine ulaşabilmesine yardımcı olacak.”

Blockchain gibi yeni teknolojiler ve Biotron gibi bu teknolojilerden faydalanan şirketler sayesinde veri sahipleri yeni olanaklara erişme fırsatı buluyor. Buna göre sağlık sektöründe bulunan veri sahipleri yani hastalar, oluşturdukları tıbbi veriler sayesinde daha kaliteli hizmetler alabilecekler. Bu veriler tıbbi alanda gerçekleştirilen araştırma ve geliştirme faaliyetleri doğrultusunda kullanılacak.

Sağlık sektöründe edinilen verilerin mevcut durumu

Sağlık verileri tüm dünyada çok sayıdaki sağlık kuruluşu ve veri şirketi aracılığıyla saklanıyor. Bu verilerin paylaşılması sürecinde çeşitli kısıtlamalar ve sorunlar bulunuyor. Gizlilik ve erişebilirlik gibi sorunlar bu verilerin bir araya getirilerek analiz edilmelerini oldukça zor bir hale getiriyor. Bunun sonucunda sağlık araştırmalarına büyük fayda sağlayabilecek ve hayatsal değere sahip bu verilerden istifade edebilmek neredeyse imkansız hale geliyor.

Öte yandan hasta mahremiyeti sağlık sektöründe oldukça önem verilen bir konu olarak biliniyor. Mevcut kısıtlamalar nedeniyle tıbbi personel ve araştırmacılar ihtiyaç duydukları verilere erişmekte güçlük yaşıyorlar. Bu verilere erişmek isteyenlerin veri sahiplerinden açık bir şekilde izin almaları gerekiyor. Başarılı olabilmek için çok sayıda kişinin verisine ihtiyaç duyulan araştırmalarda bu tür izinleri almak bir hayli zor bir hal alabiliyor.

Biotron ve Blockchain makul bir çözüm sunuyor 

Biotron veri analiz platformu tıbbi verilere erişme sürecinde karşılaşılan tüm sorunları ortadan kaldırıyor. Platform doktorlara ve araştırmacılara doğrudan veri sahiplerinden gelen bir sağlık verisi kaynağı sunuyor. Biotron kullanıcıları gerçek zamanlı, doğru ve kapsamlı verilerini platforma ilk elden yükleyerek sürece katkı sağlıyorlar. Bu veriler daha sonra sağlık sektöründeki ilgili müşterilere satılmak üzere hazırlanıyor. Hazırlık sürecinde verilerin sosyoekonomik ve bölgesel kriterlere göre düzenlenmesi sağlanıyor.

Sektörde oldukça  büyük bir öneme sahip olan mahremiyet ilkesi ile ilgili sorunlar Biotron platformu sayesinde aşılıyor. Veri sahibi kullanıcı verisini uygulama ya da başka şekillerde paylaşıyor ve bunun karşılığında ödeme alıyor. Üstelik kullanıcılar ürettikleri verileri kontrol edebiliyorlar. Buna göre kullanıcı verisinin paylaşılması için verdiği izni dilediği zaman kaldırarak verisine erişimi engelleyebiliyor. Ayrıca kullanıcıların mahremiyet haklarına saygı duyulan platformda veriler takma bir isimle depolanıyor. Böylece verilerin herhangi bir kişiyle özdeşleştirilmesinin önüne geçiliyor.

Blockchain teknolojisi aracılığıyla veri üreten ve bu verileri platforma sunan bütün kullanıcılara proje dahilinde ödeme yapılacak. Ayrıca teknoloji sayesinde müşteriler ve veri sağlayıcı kullanıcılar arasında işlem gerçekleştirebilmek de mümkün hale gelecek. Biotron’un sunduğu çözüm akıllı kontratlarla müşteriler arasında bir bağlantı kurmak ile ilgili bir süreci kapsıyor. Bu sayede sektördeki sorunların çoğu bertaraf edilmiş oluyor.

2018 yılı planları

Bu yeni ortaklığın ilk aşaması kapsamında Biotron platformu paylaşılan veriler için güvenli ve yasal bir altyapı oluşturacak. Daha sonra her iki ekip sahip oldukları olanaklarını kullanarak kullanıcılarını bu platforma çekecek. Biotron platformunun sahip olduğu işletme modeline göre verilerini analitik ürünlere dönüştürmek ve bu ürünleri ilgili müşterilere sunmak amacıyla paylaşan kullanıcılara ödeme yapılacak. Bu ortaklığın en önemli amacı veri toplamak ve bu verileri ilgili yerlere ulaştırmak olarak ifade edilebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER