Binlerce Kripto Para Zombiye Dönüştü!

Erken dönem yatırım "fırsatı" heyecanıyla kripto para topluluğu telafisi imkansız kayıplar yaşıyor.
20:19
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bundan aylar önce Ayı piyasalarının birçok kripto parayı tarihin karanlığına gömeceğinden bahsetmiştik. Öyle de oldu, zorlu kripto para kışında ayakta kalamayan projeler birçok yatırımcının telafisi olmayan kayıplar yaşamasına neden oldu. Üstelik bunlar buz dağının sadece görünen yüzü, çok daha fazlası gelecek. Detaylar haberimizde.

Zombi Kripto Paralar

Son verilere göre, şu anda yaşam belirtisi göstermeyen 12.000’in üzerinde kripto para bulunuyor. Zombi olarak tanımlanan bu altcoinlerde işlem hacimleri sıfıra yakın ve geliştirici faaliyetleri durmuş durumda. Son yayınlanan Nomics verilerine göre önceki boğa piyasasında coşkuyu paraya çevirmek isteyen shitcoinlerin çoğu artık ölüm belirtileri gösteriyor. Artık kripto coşkusu sona erdiği için, bu kripto paralar teknik açıdan hala işlevsel olmalarına rağmen terk edildi.

Sıfırlanan kripto paraların çok az bir kısmı

Zombi benzeri kripto para birimlerinin sayısı, kripto para piyasasının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Nomics’in kurucu ortağı Nick Gauthier, terk edilen kripto paraların çoğunun meme token veya kişisel proje olduğunu söylüyor. Her olay, kişi için basılan bu tokenler kısa süreli hype yaşasa da sonunda onu piyasaya sürenin cebini doldurmaktan başka işe yaramadı. Her cins köpek adına çıkarılmış sayısız meme token var ve yatırımcılar bunların hiçbirine ihtiyaç duymuyor.

Kripto Para Yatırımcılarına Uyarı

Birçok yatırımcı piyasa değeri düşük bu kripto paralar çok daha ciddi kazanç elde edebilecekleri ümidiyle yatırım yaptı. Bitcoin, Ethereum ve Solana gibi altcoinlere erken dönemde yatırım yapmak sizi milyarder yapabilir. Ancak üretilmesi 5 dakika sürmeyen ve hazır internet sitelerine sahip projelere yaptığınız yatırım tüm sermayenizi kaybetmenize neden olacaktır. Erken dönem yatırım fırsatı sadece doğru projelerde kazanç getirir. Daha önce bu projeleri nasıl inceleyeceğinize dair birçok kılavuz yayınlamıştık.

CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre şu anda 21.190 kripto para birimi bulunuyor. Dört yıl önce bu rakam sadece 2.000’di. Çoğu kripto para henüz CMC platformunda listelenmeyi bile başaramadı. Nomics verilerine göre bu altcoinlerin sayısı 40.000’in üzerinde. Toplam kripto para piyasa değeri, geçen Kasım ayında yaklaşık 3 trilyon dolara ulaştıktan sonra şu anda 937 dolar seviyesine geriledi ve Terra gibi devler dahil çok sayıda projenin sıfıra gittiğini hepimiz gördük.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar