X


Binance’ten Manifesto Niteliğinde Paylaşım: “Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak”

Binance bugün yaptığı bir paylaşım ile kripto para kullanıcılarının sahip olduğu 10 temel hakkı kamuoyu ile paylaştı. 
14:15
16 Kasım 2021

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para işlem platformu konumunda bulunana Binance bugün önemli bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımda kripto para yatırımcılarını ilgilendiren önemli noktalar bulunuyor.

Zamanlama Manidar

Binance Salı günü yayınladığı paylaşımda, “Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak” başlığını kullandı ve manifesto benzeri belgede finansal araçlara evrensel erişim ve kişisel verilerin sıkı bir şekilde korunması gibi noktalara değinildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan belgeyi kripto piyasaları için küresel bir düzenleyici çerçeve olarak öne çıkaran Binance, borsalara yönelik bazı durumlara da değindi. Bu durumlar arasında, platformların kullanıcıları kötü niyetli aktörlerden koruma ve sorunsuz işlem için yeterli likidite sağlama gibi maddeler bulunuyor.

Bunlara ek olarak Binance’in bu belgeyi paylaştığı zamanın manidar olduğu düşünülüyor. Çünkü şu anda Binance, şirketin kurumsal kültürünü ve imajını yeniden şekillendirmeye çalışıyor. Bilindiği gibi uzun zamandır Binance çeşitli denetleyici kurumlardan uyarılar aldı ve borsa bu imajını düzeltmeye çalışıyor gibi görünüyor.

“Kripto Kullanıcılarının 10 Temel Hakkı”

Binance’in paylaştığı belgede kripto kullanıcılarının sahip olduğu 10 temel hak şu şekilde sıralanıyor:

  • Her insan, ekonomik bağımsızlığa daha fazla izin veren kripto para gibi finansal araçlara erişebilmelidir.
  • Sektör katılımcılarının, kripto varlıkları için yeni standartları şekillendirmek için düzenleyiciler ve politika yapıcılarla birlikte çalışma sorumluluğu vardır. Akıllı düzenleme, yeniliği teşvik eder ve kullanıcıları güvende tutmaya yardımcı olur.
  • Sorumlu kripto platformları, kullanıcıları kötü niyetli aktörlerden korumak ve mali suçları önlemek için Müşterini Tanı (KYC) süreçlerini uygulamakla yükümlüdür.
  • Gizlilik bir insan hakkıdır ve kişisel olarak tanımlanabilir (PII) veriler sıkı koruma seviyelerine tabi olmalıdır.
  • Kripto kullanıcıları, kapsamlı mevduat sigortası ile fonlarını güvende tutan borsalara erişim hakkına sahiptir.
  • Sağlıklı piyasalar, istikrarlı ve sorunsuz bir işlem ortamı sağlamak için sağlam bir likidite düzeyi sağlamalıdır.
  • Düzenleme ve yenilik birbirini dışlamaz. Kripto kullanıcıları, NFT‘ler, sabit paralar, stake etme, yield farming ve daha fazlası dahil olmak üzere gelişen teknolojilere ve uygulamalara güvenli erişimi hak ediyor.
  • Kripto para söz konusu olduğunda bilgi açığını kapatmak çok önemlidir. Kullanıcılar, haksız veya aldatıcı reklamların kurbanı olmaktan korkmadan, kripto varlıklar hakkında doğru bilgi edinme hakkına sahiptir.
  • Türev araçlar sunan piyasalar uygun düzenlemelere tabi olmalıdır. Bu, tüm kullanıcıların uygunluk gereksinimlerini karşılamasını ve işlemlerinin adil bir şekilde yapılmasını sağlar.
  • Kripto düzenlemesi kaçınılmazdır. Kullanıcılar, tercih ettikleri blok zinciri platformuyla endüstrinin nasıl gelişmesi gerektiği konusunda düşüncelerini paylaşma hakkına sahiptir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar