X


Binance’nin Yatırım Yaptığı FTX Borsasını Yakından Tanıyalım

Kripto para borsası Binance, kripto para türev borsası FTX'e yatırım yaptığını açıkladı.
12:40
26 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’nin geçtiğimiz hafta yatırım yaptığını duyurduğu kripto para türev borsası FTX, günlük yüz milyonlarca dolarlık hacmiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

FTX ve Binance Ortaklığı

Yapılan resmi açıklamalarda FTX ve Binance ortaklığının amacının kripto para ekosistemini geliştirmek olduğu belirtildi. Bunların yanında kripto para borsası Binance, yalnızca FTX borsasına sermaye yatırımı yapmadı. Aynı zamanda FTX platformunun yerel kripto parası olan FTT token’da da uzun vadeli pozisyon açtı.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre bu ortaklık yalnızca Binance’in attığı adımlarla gerçekleşmedi. FTX şirketi de Binance’e likidite sağlanması konusunda yardımcı olacak. Ayrıca FTX kurumsal ürünler Binance’de yer alacak. Bunlarla beraber FTX’in hedeflediği tamamen tokenize platform hakkında da Binance ile ortak çalışma yürütülecek.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise yeni ortaklıkla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

FTX, inovatif bir kripto para borsası geliştirdi ve güçlü bir şekilde büyüdü. FTX ekibindeki insanlar profesyonel yatırımcılar. Açıkçası onlarda kendimizi görüyoruz ve kripto para türev borsası konusunda büyük bir oyuncu olacaklarına inanıyoruz. Binance ekosistemine böyle harika bir partnerin katılması bizi çok mutlu etti. Yeni partnerimizle birlikte kripto para endüstrisini geliştirmeyi hedefliyoruz. Her zaman daha iyi işlem platformları ve ürünleri sunmak bizim hedefimiz. Kripto para borsası segmenti her geçen gün daha rekabetçi bir alan haline geliyor ve Binance, kendi portföyündeki firmalarla bile rekabet halinde. Biz pozitif rekabete, piyasaya en iyi ürünleri ve hizmeti sunmak için kurulan partnerlikler kadar inanıyoruz ve destekliyoruz.

Zhao’nun yanı sıra FTX ve Alameda Research CEO’su Sam Bankman-Fried konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Binance’in güçlü sinerjisi olan bir lider konumunda olduğunu düşündüğünü dile getiren Fried şu ifadeleri kullandı:

Binance, türev platformlarla güçlü sinerjisi olan bir endüstri lideri. Onları sürekli geliştikleri, inovatif kaldıkları için ve sektör lideri olmalarından dolayı takdir ediyoruz. FTX, operasyonlarını bağımsız şekilde sürdürürken, Binance’dan profesyonel destek alacak dolayısıyla bu önemli yatırım FTX’in büyümesini hızlandıracak.

FTX Borsasına Bakış

2019 yılının başlarında piyasaya çıkan türev kripto para borsası FTX, profesyonel kripto varlıkları, kaldıraçlı token’ları ve tezgah üstü (OTC) hizmetleri  ile ilgili ürünleri kullanıcısıyla buluşturuyor. Sunduğu ürünler sayesinde FTX’in yalnızca 1 yıl içindeki günlük işlem hacmi ortalama olarak yarım milyar doları geçti. Dolayısıyla FTX’in tercih edilen bir kripto para türev borsası olduğu ifade edilebilir.

Bunun yanında FTX türev borsası kendisini, “FTX, misyonunu yatırımcılar için yatırımcılar tarafından oluşturulan bir kripto para türev platformu” olarak tanımlıyor. Ayrıca FTX, profesyonel yatırım şirketleri için yeterince güçlü ve ilk kez kullananlar için yeterince sezgisel bir platform oluşturduklarını da belirtiyor.

FTX’in BitMax, Alameda Research, Mars Finance, Circle, Paxos PAX, Lemniscap, Galois Capital, Consensus Lab, CoinGecko, TrueUSD, Coinex, FBG Capital, Fenwick and West gibi birçok önemli kripto para firması ile de ortaklığı bulunuyor.

Ayrıca borsanın bir de kendi token’ı var ve platformda bu token kullanıcılara oldukça fazla avantaj sağlıyor. Örneğin FTT token, FTX platformunda teminat olarak kullanılabiliyor. Bunun yanında FTT, FTX üzerindeki sigorta fonundan kazançlar elde edilmesini de sağlıyor.

Toplamda yaklaşık 350,000,000 FTT token‘ın piyasaya sürülmesi planlanıyor, şu an için ise sirkülasyonda 95 milyon FTT token bulunuyor. 2,14 USD’den kendine alıcı bulan FTT’in toplam piyasa değeri ise yazının yayımlandığı tarih itibariyle 200 milyon dolar civarında seyrediyor. FTT hakkında daha fazla bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

TwitterTelegramBlog

Twitter (Türkiye)Telegram (Türkiye)

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar