reklamı kapat

Binance Operasyonlarını Uzakdoğu’dan Malta’ya Taşımak İçin Hazırlanıyor

23 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, Japonya’nın düzenlemeleri sonrası Akdeniz’de yeni arayışlar peşinde.

Platform geçtiğimiz yıl Hong Kong’da kurulduğunda CEO Zhao bir röportajında Malta’da ofis açmayı planladıklarını belirtmişti. Japonya ile yaşanan son gelişmeler ışığında Binance operasyonlarına artık Malta’da devam edecek. Zhao yerel bankalar ve finans kuruluşlarıyla anlaşma sağlamaya çok yakın olduklarını şu sözlerle belirtti.

Yakında bankacılık sektöründe yeni bir partnerlik anlaşmasını açıklamaya çok yakınız. Malta konu kripto para ve finansal teknoloji sektörlerinde çok ileride.

Çin ve ABD’de yapılan kripto para düzenlemeleri geçtiğimiz yıldan bu yana kripto para borsaları ve girişimleri için olumsuz bir hava yaratmaya başladı ve onlarda tıpkı Binance gibi operasyonlarını uzun vadeli yürütebilecekleri yeni ülke arayışına girdiler. Binance’ın hali hazırda Japonya’da bir ofisi vardı ve faaliyetlerine devam etmek için hükümetten lisans almaya çalışıyordu. Ancak yeni düzenlemeler sonrası işler beklenildiği gibi gitmedi. Zhao Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’nin Cuma günü lisansız platformlar hakkında bir uyarı yayınladığını belirtti. Ayrıca Zhao Hong Kong’daki yetkililerle de görüşmelere devam ettiğini ancak görüşmenin sonucunun henüz belirsiz olduğunu söyledi.

Zhao geçtiğimiz aylarda Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından menkul kıymetler olarak tanımlanan kripto paraların ticaretini yapmamaları için uyarılan yedi şirketten biri olduklarını da belirtti.

Malta Hükümeti ise kripto para birimleri ve borsaları için çeşitli kamuoyu görüşmeleri gerçekleştirdi. Malta Independent’e göre geçtiğimiz ay Blockchain altyapılı girişimleri ve bunların faaliyetlerini onaylayan ve düzenleyen Malta Dijital İnovasyon Kurumu’nun planları açıklandı. Gazete ayrıca kurumun ICO’ları denetleyecek bir takım düzenlemeler oluşturacağını belirtti.

Zhao geçtiğimiz günlerde kripto paralar hakkındaki bir tasarıyı incelemesi amacıyla Malta Hükümeti tarafından ülkeye davet edildiğini söyledi. Binance ayrıca önümüzdeki dönemde merkezsiz bir borsayla yatırımcıların karşısına çıkmayı planlıyor. Yaklaşık 10 farklı ekibin merkezsiz borsa için çalıştığını belirten Zhao teknolojinin merkezi Binance’ın yerini almak için çok yavaş olduğunu ifade etti.

Kaynak: Bloomberg

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER