Reklam

Binance’dan Dev Altcoin için Açıklama: Yatırma ve Çekme İşlemleri Desteklenmeyecek

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, aldığı güncelleme ile tartışmalara konu olan dev altcoin için dikkat çeken bir duyuru yaptı.
11:26
13 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Mayıs ayında Litecoin ağına uygulanan MimbleWimble Extension Blocks (MWEB) güncellemesinin ardından başlayan tartışmalara dahil oldu. Borsa, MWEB aracılığıyla Litecoin (LTC) için yatırma ve çekme işlemlerini desteklemeyeceğini duyurdu.

Para Kaybı Yaşanabilir

Binance, bugün TSİ 10.38’de yaptığı açıklamada, kullanıcılara herhangi bir işlem bilgisi açıklamadan gizli LTC işlemleri gerçekleştirme seçeneği sunan MimbleWimble Extension Blocks (MWEB) özelliğinin kullanıldığı Litecoin (LTC) para yatırma ve çekme işlemlerinin desteklenmeyeceğini duyurdu.

Borsa, “Gönderenin adresini doğrulayamadığımız için MWEB özelliği aracılığıyla Binance’e yapılan herhangi bir LTC yatırımı kabul edilmeyecek veya yapılan para yatırımları iade edilmeyecek ve bu da doğrudan para kaybına neden olacak. Paranızın güvenliğini sağlamak için lütfen MWEB özelliğini kullanarak LTC yatırmayın.” açıklamasında bulundu.

MWEB Nedir?

MWEB güncellemesi, 20 Mayıs 2022 tarihinde Litecoin ağında soft fork yoluyla kullanıma sunuldu. İlk olarak 2019’un Kasım ayında Litecoin İyileştirme Önerisi olarak tanıtılan MWEB (Mimblewimble Extension Blocks), bir işlemde göndericiler ve alıcılar arasındaki gizliliği artıran, değiştirilebilirliği iyileştiren bir teknolojidir. Esasen, MWEB, Litecoin’in ana ağının (mainnet) gerçek bir uzantısı veya uzantı blokuna ve ana zincire para gönderebileceğiniz paralel bir otoyol olarak görülebilir.

MWEB, kullanıcılara gönderilen miktarın yalnızca gönderici ve alıcı arasında bilindiği “gizli” Litecoin işlemleri gerçekleştirme seçeneğinin yanı sıra, özel adres bakiyelerine sahip olmanın ve Litecoin’in işlem hacmini artırma avantajı da sağlıyor.

Genel olarak, Litecoin ağına güçlü gizlilik getiren bir güncelleme olan MWEB, tartışmalara neden olmuştu. Özellikle Güney Koreli birçok kripto para borsası, güncellemenin ülkedeki yasaları ihlal ettiğini belirterek LTC’yi delist edeceğini duyurdu.

Litecoin (LTC), şu anda piyasa değeri bakımından en büyük 21’nci kripto paradır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar