X


Binance CEO’su Changpeng Zhao, Kripto Paraların Geleceği Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Binance CEO'su kripto para birimlerinin geleceği hakkında konuştu.
09:35
10 Kasım 2021
Binance CEO'su Changpeng Zhao, Kripto Paraların Geleceği Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘in CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda kripto para birimlerinin geleceği, düzenlemeler ve kripto ETF’yi tartıştı.

Kurumlar Ciddileşiyor

CEO Changpeng Zhao yaptığı açıklamalarda ilk olarak şirketlerin günümüzde artık kripto para birimlerine yatırım yapması gerektiğine değindi. Zhao, konu ile ilgili açıklamalarında, “Çoğu kurum veya kuruluş bu aşamada kriptoya bakmalıdır.” dedi.

Öte yandan JP Morgan Chase başkanı ve CEO’su Jamie Dimon’un geçen ay Bitcoin‘i “değersiz” olarak nitelendirdiğini hatırlayalım. Ancak, bu yıl kripto varlıklarındaki girişler tüm rekorları kırıyor. 8 Kasım 2021 tarihli CoinShares raporuna göre, YTD girişleri 8,9 milyar dolarlık rekor seviyelerde bulunuyor.

Bunun dışında, CZ ayrıca şunları söyledi:

“Kripto, FinTech sektörünün geleceği olacak. Ve dürüst olmak gerekirse, bu paranın geleceği olacak.”

Kripto balonunun büyük olasılıkla patlayacağına inanan şüpheciler olsa da, aksini düşünen kurumlar hızlanıyor. Son zamanlarda Mastercard, kripto destekli ödeme kartlarını başlatmak için bir dizi kripto şirketi ile ortaklık yaptığını duyurdu. Ve artık daha fazla fon yöneticisi, kriptoya odaklanan borsada işlem gören fonlara bakıyor.

Bitcoin (BTC) EFT

Bitcoin’in son rallisi, büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geleceğe dayalı ilk Bitcoin ETF onayı ile desteklendi. CZ Binance ayrıca “ETF’lerin geliştirilmesinin çok olumlu bir şey olduğunu” yorumladı.

Ancak bu arada daha fazla başvurunun yapılması dikkat çekicidir. BlockFi ve Neuberger Berman ile bir spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundular. Fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF olduğundan, temizlenmeden önce düzenleyici engellerin olması muhtemeldir.

Ancak, bu kadar çok teklifle pazar doymuş hale mi geliyor? CZ henüz böyle olmadığını düşünüyor.

Rekabet Durumu

Binance CEO‘su şu anda sektörde bir örtüşme olmadığını belirtti ve şöyle söyledi;

“Kripto endüstrisi küresel olarak yalnızca yaklaşık %5 penetrasyona sahip. Yani bir milyar insandan muhtemelen sadece 400 milyonu kriptoya sahip, bu zaten çok büyük bir rakam ama sadece %5’i benimseniyor.”

Bu nedenle, %95 benimsemeye ulaştığımızda bir doygunluk seviyesinin başlayabileceğini açıkladı.

Bank of America’nın baş işletme görevlisi Tom Montag, yakın tarihli bir etkinlikte kripto rekabeti hakkında konuştu. Geleneksel işletmeler bağlamında, kriptonun bankalara ‘teknolojik bir sıçrama’ sağlayabileceğini kaydetti. Montag, CZ’nin görünümüne benzer şekilde şunları söyledi:

“Kriptoyu en iyi şekilde kullanmanın ve sistemin bir parçası olmasını sağlamanın bir yolunu bulmayı dört gözle bekliyoruz.”

Kısıtlama mı, Kabul mü?

Ancak, kriptoyu ana akım finansa dahil etmek, düzenleyicilerle yakın koordinasyon gerektirecektir. Önceki bir röportajda Binance kurucu ortağı Yi He, “düzenleyicilerle daha iyi çalışma” çabalarını tartışmıştı. Şirket son zamanlardaki yüksek profilli işe alımlarında ilerleme kaydederken, CZ Avrupa ve ABD’nin büyük pazarlar olduğunu yineledi ve şöyle söyledi;

“Bundan yararlanmak ve topluluğun Fransa’da ve ayrıca Avrupa’da büyümesine yardımcı olmak istiyoruz.”

Öte yandan Zhao kripto para birimlerindeki düzenlemeler hakkında da açıklamalarda bulundu. Zhao şöyle söyledi;

“Düzenleyiciler genellikle KYC AML, kara para aklama vb. konuları çok önemsiyor.”

Ve Binance şu anda CZ’ye göre “dünyanın her yerindeki düzenleyicilerle yakın çalışmaya” odaklanıyor. Pekala, ortaya çıkan soru şu ki, diğer kripto işletmeleri de aynı yolu izlemeli mi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar