Binance CEO’su CZ, ABD Dolarının Üstünü Çizdi! O Altcoin’ler Yeniden Trend Olacak!

Binance CEO'su Changpeng Zhao'ya göre, kripto para endüstrisi gelecekte Euro, Japon yeni veya Singapur doları tabanlı stablecoin'leri kullanmaya başlayacak ve ABD doları tabanlı stablecoin'lere olan bağımlılığını azaltacak.
11:01
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

“CZ” olarak da bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao‘ya göre, kripto para endüstrisi gelecekte Euro, Japon yeni veya Singapur doları tabanlı stablecoin’leri kullanmaya başlayacak ve ABD doları tabanlı stablecoin’lere olan bağımlılığını azaltacak.

ABD Doları Tabanlı Stablecoin’ler vs Alternatiflerinin Yükselişi

14 Şubat’ta katıldığı bir Twitter Spaces etkinliğinde konuşan CZ, kripto para endüstrisinin ABD doları yerine değer standardı olarak altın kullanılmasıyla ilgili bir soruya yanıt verdi. Binance CEO’su, altın kullanmanın mantıklı olduğunu ancak çoğu insanın ödemelerinin büyük çoğunluğu fiat para biriminde yaptığını hatırlatarak çoğu insanın yatırım getirilerini ABD doları cinsinden hesapladığını ve bu yüzden ABD doları destekli stablecoin’lerin “hala önemli” olduğunu belirtti.

CZ, ABD yönetiminin ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin’lere karşı son eylemlerinin küresel kripto para endüstrisinin stablecoin’leri desteklemek için muhtemelen Euro, Japon yeni veya Singapur doları gibi diğer para birimlerine güvenmesiyle sonuçlanacağını savunarak şunları söyledi:

Bence düzenleyicilerin ABD doları tabanlı stablecoin‘ler üzerindeki mevcut baskısı ve mevcut tutumları göz önüne alındığında, dediğiniz gibi sektörün muhtemelen ABD doları tabanlı olmayan stablecoin’lere yöneleceğini düşünüyorum […] Bunun sonucunda muhtemelen daha fazla Euro veya Japon yeni, Singapur doları bazlı stablecoin’ler göreceğiz. Bu yüzden ABD yönetiminin tutumu aslında bizi farklı yerlerde daha fazla seçenek aramaya itti.

Algoritmik Stablecoin’ler Yeniden Trend Olabilir

Binance CEO’sunun algoritmik stablecoin‘lerin de ileride kripto para ekosisteminde daha büyük bir rol oynayabileceği öngörüsünde bulunması ise dikkat çekti. Algoritmik stablecoin’lerin fiat destekli stablecoin’lerin sahip olmadığı “doğal olarak risklere sahip olacağı” konusunda da uyardı. CZ’ye göre, bu risklerin kullanıcılara şeffaf bir şekilde açıklanması ve fiat destekli stablecoin’ler için rezervlerin de açıklanması gerekiyor. Bu şekilde, “kullanıcılar neler olup bittiğine çok net bir şekilde karar verebilir” ve hangi stablecoin‘leri tutmak ya da kullanmak istediklerine karar verebilirler.

Algoritmik stablecoin’ler TerraUSD (UST) 2022’nin Mayıs ayında ABD dolarına olan sabitini kaybederek yatırımcıların 20 milyar doların üzerinde zarar etmesine neden olmasıyla büyük güven kaybetmişti.

CZ’nin yaptığı açıklamalar SEC’in ABD doları tabanlı stablecoin Binance USD‘yi (BUSD) ABD yasalarına göre kayıtsız bir “menkul kıymet” olmakla nitelendirerek suçlamada bulunmasından sadece bir gün sonra geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar