BiLira Nedir? Nereden Alınır?

Türkiye’nin ilk Blockchain tabanlı istikrarlı kripto para birimi: BiLira
15:00
21 Ocak 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

BiLira ekibi projelerini “Türkiye’nin ilk Blockchain tabanlı istikrarlı kripto para birimi” olarak tanımlıyor. BiLira ekibi, Türkiye’nin deneyimli Blockchain yazılımcılarından, uzman bir hukukçudan ve finansçılardan oluşuyor. İstanbul merkezli bir ofiste çalışmalarını yürüten platform, Nisan 2019’da kuruldu. Kurucuları, Sinan Koç, Murat Fırat ve Vidal Arditi.

BiLira Nedir?

Türk Lirası ile desteklenen bir stablecoin olan BiLira, 1:1 oranında TL’ye sabitlendi. Yani her zaman 1 TL karşılığında 1 BiLira satın alınabiliyor ve yine 1 BiLira 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevrilebiliyor.

Platformun açıklamalarına göre BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için kullanılabiliyor. Bunun yanında stablecoin’in ERC-20 tabanlı olduğunu ve bu sebeple dünyanın her yerinde her zaman işlem yapılabileceği de belirtiliyor.

Öte yandan BiLira güvenlik açısından şeffaflığa çok önem verdiklerini ifade ediyor. Platformdaki fonların varlığını kanıtlama için banka hesabındaki mevcut fonlar düzenli olarak denetleniyor ve paylaşılıyor. Ayrıca yasal koruma için platformda KYC/AML prosedürleri de titiz bir şekilde uygulanıyor.

Tüm bunların yanında Türkiye’nin dünya çapında önemli isimlerinden ve kripto para alanındaki değerlendirmelerinden tanıdığımız Emin Gün Sirer’in projeye yatırım yaptığı biliniyor. Bu yatırım, projenin bugüne kadarki benzerlerinden ayrışmasına neden olan en büyük etken.

Bilira’dan yapılan açıklamaya göre, “Türkiye’nin ilk Blockchain tabanlı Türk Lirası ile desteklenen stabil kripto para birimi BiLira, 250 bin dolarlık yatırımı ile çalışmalarına hız katmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde şirketin kapsamı ve hedeflerine dair resmi duyurusu yapılacak olan BiLira, Ava Labs Kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer, Varol Civil, Alp Ihlamur, Onur Umut ile birlikte aralarında melek yatırımcıların da olduğu bir grup tarafından yatırım aldı.”

BiLira Nasıl Çalışır?

BiLira platformu üzerinden oldukça kolay bir şekilde BiLira alınabileceğini düşünüyoruz. Zira henüz işlemler başlamadı. BiLira üzerinden sadece BiLira Erc-20 token alım satım işlemleri gerçekleştirilebilecek. Bildiğimiz kripto para borsalarının aksine burada BiLira token alım ve satımı sadece BiLira’ya karşı yapılıyor.

BiLira satış işlemlerinde öncelikle platforma kayıt olan kullanıcı, çevirim işlemi için BiLira stablecoin’ini platformun cüzdanına gönderecek. Bu noktada BiLira’lar yakılarak toplam arzın kontrol altında tutulması sağlanacak. Son olarak BiLira, anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla satıcının (kullanıcının) sattığı BiLiraların karşılığı olan Türk Lirasını banka hesabına havale/EFT edecek.

BiLira alış işlemlerinde ise kullanıcı öncelikle parasını (TL) banka kanalıyla BiLira platformunun banka hesabına havale/EFT edecek. Banka teyidi sonrası bu para BiLira platformuna girecek. Son olarak BiLira, stablecoin’i yaratacak ve alıcının Ethereum cüzdanına transfer edecek. Bu transfer sonrasında artık BiLira’nın geçerli olduğu tüm platformlarda token kullanıma hazır hale geliyor.

Bu noktada, henüz işlemlere başlamasa da Türk Lirası mevduatı toplayacağı için ve “dijital para” yapısı gereği BİLira’nın BDDK’nın radarına girdiğinden şüphemiz yok. Bu konuda site üzerinden resmi bir açıklamaya ulaşamadık. BDDK’nın resmi sitesi üzerinde yer alan Elektronik Para Kuruluşları Listesinde de BiLira’ya rastlamadık. Ancak Emin Gün Sirer’in twitter üzerinden bir kullanıcıya verdiği cevaptan BiLira’nın BDDK kapsamı dışında kalacağını anlıyoruz. Buna ilişkin BDDK dan eylemsizlik mektubu alındığı vurgulanıyor. Sonuçta Tether’in atlattığı global badireler sonrası BiLira’nın bu konularda sağlam altyapı ve bürokrasi çalışmaları yaptığını umuyoruz.

BiLira Nereden Alınır?

Kripto para borsalarında TRYB ismiyle işlem gören BiLira’yı Türkçe dil desteği ve yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkan FTX kripto para borsasından temin edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar