X

Beyaz Rusya’da Şeffaf Seçim Çözümü: Counos X

Counos X Belarus’taki seçim sorunu için bir çözüm önerisi geliştirdi.
11:52
20 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 4 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

9 Ağustos 2020’de Alexander Lukashenko, belirsizliklerle dolu bir seçimle Belarus cumhurbaşkanı seçildi. Ancak Lukashenko’nun altıncı kez başkanlığa gelmesini sağlayan seçimler ülkede protestoların fitilini ateşledi. Çünkü seçmenler seçimlerin, şeffaf olmadığını, dolandırıcılığa maruz kaldığını ve manipüle edildiğini düşünüyor. Daha kötüsü ise bu durum ilk kez yaşanmıyor.

Geçtiğimiz on yıl boyunca pek çok ülkede pek çok seçim şeffaf olmadığı güvenilmez olduğu için protestolarla karşılandı. Vatandaşların yanı sıra adaylar da oylama sisteminin meşruiyeti ve adaleti konusunda pek çok endişeyi dile getiriyorlar.

Örneğin, son Belarus cumhurbaşkanlığı seçiminde Lukashenko oyların yüzde 80’ini aldığını iddia ederken, rakibi Sviatlana Tsikhanouskaya da oyların ezici çoğunluğuna sahip olduğunu iddia etti. Muhalefet adayları ise mevcut sistemin kusurlu olduğunu ve dolandırıcılık faaliyetlerine izin verdiğine inandıkları için oyları saymanın alternatif bir yolunu ve genel olarak alternatif bir oylama sistemini kullanmayı önerdiler. Geleneksel oylama ve seçim sistemlerindeki bu türden bir güvensizlik, tüm dünyada hızla artıyor ve oylama sistemlerinde büyük bir değişikliğe gidilmesi ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Tamamen şeffaf ve müdahalelere karşı korumalı bir mekanizma oluşturmaya yönelik oylama sisteminin değiştirilmesi ile ilgili en iyi önerilerden biri, oylama sürecine Blockchain’in dahil edilmesidir. Birçok ülke, Blockchain teknolojisini kendi ülkelerindeki farklı seçimlerde kullanma fikrini düşünüyor. Ancak henüz bu teknolojinin başkanlık seçimleri gibi büyük bir oylamada kullanıldığını henüz görmedik.

Bu durumu değiştirmek adına İsviçre merkezli Blockchain şirketi Counos Platform‘un kurucusu ve CEO’su Pooyan Ghamari, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Blockchain teknolojisini dahil etmek için bir yöntem önerdi. Yapılan açıklamalara göre bunun mümkün olması için Counos Platformu tarafından sunulan bir kripto para birimi olan Counos X (CCXX) kullanılacak.

Yapılan açıklamalara göre bu yöntem, Counos X işlemini seçmenler tarafından yapılan her oyla eşleştirmek için kullanma fikrinden ortaya çıktı. Bu nedenle oy vermeye uygun kişi sayısına eşit miktarda Counos X token’ı üretilecek. Ardından her seçmen kripto para birimini istediği adayın cüzdanına gönderebilecek ve tüm işlemler tamamen Blockchain’de kaydedilecek. Bu nedenle kayıtlarda hiçbir değişiklik yapılamayacak. Seçim sonunda ise cüzdanında en çok Counos X kripto para birimi bulunan aday seçimi kazanmış olacak.

Bunun yanı sıra Blockchain ve kripto para birimlerini tam olarak tanımayan ve işlem gerçekleştiremeyecek olan kişiler ise bir merkeze giderek oy kullanma işlemini orada gerçekleştirebilir. Böylece herkesin oylamaya katıldığından emin olunabilir. Bu kişilerin oy kullanabilmesi için oylama merkezlerinde hazırlanan özel elektronik cüzdanlar bulunabilir. Böylece tüm insanlar kripto ve Blockchain alanları hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmaya gerek kalmadan gelip kolayca ve şeffaf bir şekilde oy kullanabilir. Bu nedenle bilgi ve uzmanlık düzeyleri ne olursa olsun her Belarus vatandaşı, Counos X ve Counos Platformu tarafından sağlanan altyapıyı kullanarak seçim yapabilir.

Öte yandan tüm bu süreç, Blockchain teknolojisine dayalı olarak gerçekleşir ve dolayısıyla bir seçmen bir adayın cüzdanına bir kripto para birimi gönderdiğinde işlem ağa kaydedilir ve asla değiştirilemez ya da silinemez. Çünkü Blockchain ağının bir sahibi ya da yöneticisi bulunmuyor, bu yüzden de müdahalelere karşı %100 korumalı bir sistem olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla bu sistemde insanlar oylarını kimsenin çalmayacağından ya da oylara müdahale edilmeyeceğinden emin olabilir.

Counos Platformu, Beyaz Rusya’daki tüm uygun seçmenler için Counos X kripto paraları üretmeye, Belarus ülkesine ve halkına hediye olarak gerekli sistemleri ve altyapıları ücretsiz olarak sağlamaya hazır. Bu kolay, hızlı ve tamamen şeffaf mekanizma ile insanlar ve cumhurbaşkanı adayları da dahil olmak üzere herkes seçim sonuçlarından tam olarak emin olabilir.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar